Ma délelőtt a városháza dísztermében tartották a Szép Magyar Beszéd verseny megnyitóját. A győri Kazinczy Ferenc Gimnázium névadója iránti tiszteletből, a hagyományteremtés szándékával indította útjára több mint fél évszázaddal ezelőtt a Kazinczyról elnevezett versenyt, mely a vele párhuzamosan kialakuló anyanyelvi mozgalmakkal együtt a mai napig a magyar nyelvterület középiskolás korosztályának legjelentősebb anyanyelvi megmérettetése.
A középiskolás diákok és tanárok az ország minden tájáról, valamint az elszakított területekről érkeztek városunkba. Utóbbiak közül külön említésre méltó az az öt fiatal és két pedagógus, akik a háború sújtotta Kárpátaljáról jöttek.
Katona-Mironova Berta, a nagydobronyi iskola igazgatója portálunknak elmondta: közel húsz éve vesznek részt a versenyen. Idén nem volt könnyű a selejtezők megrendezése, hiszen a légiriadók miatt többször is meg kellett szakítani a felkészülést és a helyi versenyeket. Mégis megcsinálták, mert az anyanyelv számukra szent.
A jelenlévőket Németh Tibor, a házigazda Kazinczy Gimnázium igazgatója, majd Dr. Dézsi Csaba András köszöntötte. A polgármester szólt arról, hogy az anyanyelv minden nemzet legfontosabb kulturális értéke.
„Élő, folyton megújuló nyelv a miénk, tisztelet mindenkinek, aki őrzi és tanítja szépségeit. A felgyorsult világban leegyszerűsödnek közléseink, gyakran csak jelekkel kommunikálunk, s ha nem vigyázunk rájuk, lassan elvesznek szavaink. Az anyanyelvi mozgalom azért is kiemelkedően fontos, mert a fiatalok megtanulják, hogy a szépen kimondott szavakkal sokkal pontosabbak és hitelesebbek lesznek közlendőik. Égetően fontos, hogy értsük és megértsük egymást! Különösen nagy szerepe van a határainkon túl élőknek az anyanyelv megőrzésében, ezzel kultúránk, nemzetünk megmaradását és méltóságát is képviselik” – hangsúlyozta dr. Dézsi Csaba András.
Korzenszky Richárd bencés tanár megnyitó beszédében Kazinczy epigrammáját idézte: Jót s jól! Mindaz jó, ami szolgálja az életet és minden rossz, ami gátolja és pusztítja azt. Ám a jónak igaznak és szépnek is kell lenni. Nem véletlen, hogy az emberi gondolkodásban az ókortól benne van az igaz, a jó és a szép hármasságra való törekvés. Ma ezt sokan elavultnak tartják, csak az egyén szabadságát hangoztatják, elutasítanak mindenféle korlátot, nem törődnek mással. Úgy beszélek, ahogy akarok – mondják. Erre a versenyre azonban olyan fiatalok jönnek el, akik odafigyelnek tanáraikra, akiknek nem mindegy, hogyan beszélnek. Tudnunk kell, hogy örökösei vagyunk évszázadok szellemi kincseinek. Mai megjelenésünkkel, megszólalásunkkal ma teremtünk közösséget, vagy éppen azt zúzzuk szét, ami egybetartozik. Nagy tehát a felelősségünk az utánunk jövő generációkkal szemben is, hiszen ők arra tudnak majd építkezni, amit mi örökül hagyunk nekik.
Tv-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos