Az 59 éve készült A tizedes meg a többiek c. vígjáték azon kevés alkotások közé tartozik, melynek sikere nemzedékektől függetlenül a mai napig töretlen.
Ezt bizonyítják a film időközben szállóigévé vált tételmondatai is („Die Russen sind schon im Speis!” azaz „Az oroszok már a spájzban vannak!”, vagy a „Grísa, azt a jó moszkvai nénikédet!”), melyek azóta beépültek a köznyelvbe, s amelyeket sokszor még azok is idéznek, akik még nem látták a filmet. Legalábbis egyelőre, ugyanis kihagyhatatlan.
A filmen végigvonuló gegeket, ikonikus vicceket, tökéletes karikatúrákat olyan színészóriások interpretálásában láthatjuk, mint Sinkovits Imre, Major Tamás, Darvas Iván, Cs. Németh Lajos, Pálos György, Gobbi Hilda, Márkus László…és még sorolhatnánk.
A történet szerint egy magányos katona motorozik át a második világháborús frontvonalon. Zászlóaljától menekül, amelynek zsoldját ellopta és kézigránátokba rejtette. Az ügyeskedő tizedes rátalál egy Albert nevű inasra rábízott, elhagyott kastélyra. Az oda betévedő szökevényekből hamar csapatot verbuvál maga köré. Ha kell, nyilas honvédeknek, ha kell, oroszbarát kommunistáknak álcázzák magukat. Nem megnyerni, csak túlélni akarják a háborút.
A tizedes meg a többiek eredeti címe a Nyílt parancs volt, és a tervek szerint olyan sótlan partizánfilm lett volna, mint amit végeredményében kiparodizál. Filmgyári legenda szerint a dramaturg Szász Péter (mások szerint Herksó János filmrendező) javaslatára faragtak belőle vígjátékot. Ez Keleti Mártonhoz jobban is passzolt, hiszen a Horthy-korszakban vígjátékrendezőként kezdte pályafutását. A tizedes meg a többiekkel egy a háború előtti magyar komédiákra oly jellemző hagyományt elevenített fel: egy főúri lakájt írt a történetbe, akin a magyarok Hyppolit óta imádnak nevetni. Az alkotás egyik kiemelkedő erénye még, hogy mind a jobb, mind a bal oldalt is karikírozza.
A film szakít a hagyományos partizánfilm elgondolással és háborús hős helyett az átlagembert ülteti a történetbe, azt a figurát, akivel a magyarok a legjobban tudnak azonosulni: az ügyeskedő, jég hátán is megélő kisembert, aki nem hisz az ideológiákban és minden rendszerhez idomul. Ő a túlélésre berendezkedett nemzet mintapéldánya, aki feje fölött folyamatosan változnak a rezsimek, de ravaszságának hála minden nehézséget legyűr.
A rendkívül gunyoros, burleszk vígjátékban az állandó köpönyegforgatás miatt elhangzik egy elszomorító és rendkívül kritikus, de országunk történelmére nézve nagyon is találó tételmondat: „Ez Magyarország! Átöltözünk, mindig csak átöltözünk! Hát meddig lehet ezt bírni köpönyeggel, önérzettel?!”
Keleti Márton alkotása 1965-ben elnyerte a Magyar Filmszemle fődíját, 1968-ban a Magyar Filmművészek Szövetsége beválasztotta a tizenkét legjobb magyar film közé (Budapesti tizenkettő), 2012-ben pedig bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé.
A tizedes meg a többiek című filmet most szombaton 19:30-kor vetítjük a Győrplusz Filmklub keretében a Győr+ Televízióban. Ismétlés január 24-én szerdán és 28-án vasárnap 19:30-kor.
A Győr+ Estében Farkas Mónika egy 2021-es archív interjúval idézte meg az Aase-díjas színész, Cs. Németh Lajos emlékét.
Fotók: NFI