Idén nem válogathatnak a diákok, nagyjából a felére esett vissza a koronavírus-járvány miatt az álláslehetőségek száma. Jó hír viszont, hogy ebben a szezonban is elindulhatott a nyári diákmunkaprogram.
Kezdjünk néhány száraz és egyelőre fájdalmas adattal, hiszen az országos munkaerőpiacról érkező számok érezhetőek a győri diákmunkahelyzet alakulásán is: a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, májusi adatai szerint az ipari termelés volumene 30,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat májusban mintegy 298 ezer álláskeresőt tartott nyilván, ebből megyénkben kicsit több, mint 10 ezren kerestek munkát. Utóbbiak száma januárban mindössze 3711 volt.
Az elmúlt években nem az számított hírnek, hogy ilyen kevesen vannak állás nélkül, sokkal inkább az, hogy a cégek nem találnak munkaerőt. Így hát a diákok előtt is több lehetőség nyílt, amivel éltek is. „Többször elhangzott, hogy annyiért nem dolgoznak, amit a cégek kínálni tudtak, ez pedig felhajtó erőként hatott a diákbérekre. Ez a trend azonban most megfordult: már a munkából van kevesebb, nem pedig a dolgozni akaró diákból. A tavaly nyárihoz képest nagyjából a felére esett vissza a kínálat” – kezdte Lacziné Csóka Judit, a Pannon Work győri kirendeltségének vezetője.
Nem válogathatnak tehát idén a diákok, már az sem számít, hogy adminisztratív munkát kapjanak, csak legyen mit csinálni. Az alap órabér bruttó 926 forint, érettségi esetén a garantált bérminimum pedig bruttó 1211 forint.
Az viszont nem változott, hogy továbbra is főként a 18 évnél idősebb munkavállalókat keresik a cégek. „Ők jóval kevesebben vannak, mint a 16–18 év közöttiek. Aki betölti a 16-ot, szinte azonnal jön, hogy dolgozni szeretne. A kiskorúak főként az élelmiszerboltokban tudnak elhelyezkedni árufeltöltőnek, pénztárosnak viszont nem” – mondta el Lacziné Csóka Judit és hozzátette, az autóipari cégeknél érezhető a legnagyobb visszaesés. Persze ez nem csak Győrre jellemző, ahogy a rendezvények elmaradása, és a mozik iránti kisebb érdeklődés sem, ami mind a diákmunkák számának csökkenését eredményezi. A vállalatok pedig elsősorban a saját dolgozóikat próbálják megtartani, illetve a nyári szabadságolások sem okoznak az elmúlt évekhez hasonló problémát, hiszen számos cég a veszélyhelyzet alatt kiadta a szabadságot zömét – őket sem kell helyettesíteniük a fiataloknak.
Megváltozott a motiváció is: jellemzően nyaralásra és fesztiválbelépőkre gyűjtöttek a diákok, a világszerte váratlan pandémia viszont azt a helyzetet hozta, hogy többeknek kell otthon besegíteniük: a Pannon Worknél olyan diákkal is találkoztak, akinek mindkét szülője munka nélkül maradt.
Ugyan nem kötődik a diákmunkához, de a munkaerő-piaci változásokat jól mutatja, hogy a munkásszállásokon is igyekeznek spórolni a vállalatok, a környékbeliek jóval nagyobb előnnyel indulnak az álláspályázatokon.
Jelenleg nincs egyetlen álláslehetőségük sem, Lacziné Csóka Judit azonban hangsúlyozta, ne csüggedjenek, akik egyelőre nem tudnak dolgozni, inkább próbálkozzanak augusztusban, az elmúlt évek tapasztalati szerint akkor visszaesik a munkáért jelentkezők száma.
Július 1-jén országszerte, így megyénkben is elindulhatott a nyári diákmunkaprogram, amelyben 16–25 év közötti, nappali tagozatos tanulók vehetnek részt augusztus 30-ig. A foglalkoztatás támogatására, az állam által biztosított hárommilliárd forintos keretösszegből idén közel 28 millió forint áll a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal rendelkezésére, az összegből legalább kétszáz diák nyári munkavállalása támogatható. A program két pillérre épül: az önkormányzati, valamint a mezőgazdaság, a turizmus és a vendéglátás területén végzett diákmunkára. A munkáltatók pályázhatnak, a diákok regisztrálhatnak, a hivatal pedig összehozza a keresletet és a kínálatot – nagyjából ez a program lényege, melynek népszerűségét mutatja, hogy az első két napban húsz kérelem érkezett be – számolt be Székely Tamás, a Győri Járási Hivatal osztályvezetője.