Megállapodtak a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány, a felek hétfőn a Karmelita kolostorban aláírták a bérmegállapodást, így 2025-től soha nem látott mértékű minimálbér-emelés jön. A megegyezés arra a koncepcióra épül, hogy a világnak és azon belül Európának sikerül 2025-öt békeévvé tenni, és a gazdaság fejlődése is egy békeévben elvárható ívben alakul majd. A kormány belátható időn belül szeretné elérni az egymillió forintos átlagjövedelmet.
November 25-én megszületett a hároméves bérmegállapodás, melynek egyik kiemelt célja, hogy a dinamikus emeléseknek köszönhetően 2028-ra 400 ezer forint legyen a minimálbér. „Valóban egy történelmi bérmegállapodás született a napokban. Fontos azonban azt hangsúlyozni, hogy a kormánynak az az álláspontja, hogy amennyiben lehetséges, úgy a munkaadók és a munkavállalók, vagyis a munkaadói képviseletek és a különböző szakszervezetek állapodjanak meg a bérekről. Ebben a kormány is segítséget tud nyújtani, de ez alapvetően az ő feladatuk. A béregyezmény értelmében a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal 374 600 forintra emelkedik, ez közel 40 százalékos bérnövekedést jelent három év alatt. A garantált bérminimum pedig 2025-ben 7 százalékkal 348 800 forintra fog növekedni. Azt látjuk, hogy az elmúlt harminc évben Európában ilyen mértékű minimálbér emelésre mindösszesen egyszer volt példa, Magyarország tehát az élen jár ebben is” – nyilatkozta a Győr+ Médiának dr. Fekete Dávid.
A Fidesz-KDNP győri frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy ennek sikerét a kormány annyiban tudja segíteni, hogy a szociális hozzájárulási adót amelyet meg kell majd fizetniük a munkaadóknak, azt a többletet egy éves csúszással kell rendezniük, így ha úgy tetszik a kormány egy járulékkedvezménnyel, halasztott fizetéssel segíti azt, hogy a minimálbér emelkedés meg tudjon valósulni.
Dr. Fekete Dávid hozzátette: a bérnövekedési pálya sikeres megvalósításához a munkáltatók termelékenységének és hatékonyságának további növelésére van szükség. Ezért a kormány az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program keretében több mint 1,4 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését, növekedését.