Továbbra is jó lehetőség a Honvéd Kadét Program

Szerző és fotó: Havassy Anna Katalin
2024.10.29. 21:05

A Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskolában tartottak nemrég pályaorientációs és sport napot, ahová a Magyar Honvédség Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred, vitéz Szalontai Ferenc 19. Területvédelmi Zászlóalj katonáit is meghívták. A diákok érdeklődve fogadták az egyenruhásokat.

A pályaorientációs és sportnapoknak egyre nagyobb a népszerűsége, hiszen érdemes időben elgondolkozni azon, milyen irányba szeretné folytatni tanulmányait egy általános iskolás kisdiák. Egy megalapozott döntésen nyugvó középiskola választás akár életre szóló hivatást is nyújthat. A győri Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskolában megtartott eseményen katonák, rendőrök és a büntetés-végrehajtás munkatársai tartottak foglalkozásokat. Egyre vonzóbb ugyanis az egyenruhás hivatás, hiszen az életpályamodellek működnek: kiszámítható, biztos megélhetést és jövőképet kínálnak.

Az MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred, vitéz Szalontai Ferenc 19. Területvédelmi Zászlóalj katonái gyakori vendégei a maihoz hasonló pályaorientációs és sport napoknak, hiszen a Magyar Honvédség számos lehetőséget kínál a pályaválasztás előtt álló diákoknak. Talán első lépcsőfoknak is nevezhetjük a Honvéd Kadét Programot, amely kifejezetten középiskolásoknak szól. Győr-Moson-Sopron Vármegyében több iskola is csatlakozott az országos programhoz, többek között Győrben a Győri SZC Bercsényi Miklós Közlekedési és Sportiskolai Technikum is. Az általános iskolai tanulmányaikat követően a kadét program lehetőséget biztosít a diákoknak a honvédelem alapismereteinek elsajátítására, mely választható érettségi tantárgyként is. 

„A mai pályaorientációs és sport napra való meghívást elfogadva, 21 fő tartalékos katonával és 5 fő honvéd kadéttal érkezünk” – kezdte a Győr+ Média érdeklődésére Ekker Balázs főhadnagy, hadműveleti tiszt, aki a zászlóaljnál a Honvéd Kadét Program népszerűsítéséért felelős. „Örömmel vettük a felkérést, így eljöttünk, hogy segítsünk a diákoknak egy kicsit betekintést nyerni a katonák életébe, mindennapjaiba. Szerencsére ebben az évben már sok helyre hívtak bennünket – általános- és középiskolákba is – így már egy jól összeszokott, lelkes tartalékosokból és honvéd kadétokból álló csapattal érkeztünk.”

Ekker Balázs főhadnagy

A főhadnagy arról is beszélt, hogy mi várta a lelkes és bátor diákokra a katonák által felállított foglalkozási helyeken. Többek között egészségügyi alapismeretekkel ismerkedhettek meg, amely a mindennapi életben is hasznos lehet. Népszerű volt a fegyversimogató és az álcafestékes arcfestés is. Kipróbálhatták a gyerekek a lőszeres láda cipelését és a gépkarabéllyal való gyaloglást is; ahogy többen vállalkoztak a gumi kézigránáttal való célba-dobásra. Sokan jelentkeztek az airsoft fegyverekkel való céllapos lövészetre és a lézerfegyverrel való célzásra, ahogy a katonai testnevelésen bemutatott erőnlétfejlesztő gyakorlatokat is lelkesen végezték a katonák útmutatásai alapján. A sport foglalkozások levezetésében a zászlóalj sportszázada aktívan részt vett.

A közelharc bemutatóban segítséget nyújtott az Eskrima Győr Sportklub, illetve a klub Fülöp-szigeteki harcművészeti ágának alapítója és edzője Kamocsai Péter tartalékos főtörzsőrmester, másodmagával. A gyerekek érdeklődve hallgatták a tanácsokat és figyelték azokat a mozdulatokat, amelyek szintén hasznosak lehetnek a mindennapi életben, ahogy egyébként minden tevékenység, amely a mozgással és a sporttal kapcsolatos.

„A gyerekek most is nagyon aktívak voltak, szívesen beszélgettek velünk akár az egyenruhánk részleteiről, akár a rendfokozatokról, hogy mit is jelentenek a csillagok. Bátran kérdezgettek bennünket és a feladatokat is lelkesen hajtották végre. Az általános iskolás korosztály nagyon fogékony. Fontos, hogy a hazafias szemléletre való nevelést már ebben a korban megkezdjük. A felső tagozatosoknak, és főleg a nyolcadikosoknak pedig valódi lehetőséget nyújt a Honvéd Kadét Program: fegyelmet, bajtársiasságot, csapatmunkát, kitartást tanulhatnak, amelyek akkor is hasznos tudást biztosítanak ha végül nem a katonaságot választják hivatásúl.” – foglalta össze Ekker Balázs főhadnagy, akivel arról is beszélgettünk, hogy azon diákok akiknek tetszett a kadét program, a 18. életévüket betöltve már jelentkezhetnek területvédelmi katonának, és természetesen hivatásos vagy szerződéses katonának is a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiájára, vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre.

„Egyre népszerűbb a katonai hivatás, a gyermekeken is ezt látjuk a sok találkozás során. Vonzó számukra a csapatba való tartozás, az egymásért küzdeni akarás és azok az ismeretek, amelyeket a honvédségnél elsajátíthatnak. Többen is megerősítették: ők katonaként képzelik el a jövőjüket! A Honvéd Kadét Program pedig nyitva áll a fiúk és a lányok előtt is!” – zárta Ekker Balázs főhadnagy.