Tudjunk meg minél többet a petefészekcisztákról!

Havassy Anna Katalin Fotó: Ács Tamás
2024.05.05. 07:43

A petefészekciszta ijesztően hangzik minden nő számára. Ezért is érdemes róla beszélni, hiszen fontos, hogy a lehető legtöbbet megtudjunk róluk, a saját magunk megnyugtatására is. Ahogy mindig, most is dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos van a segítségünkre

„Tudom, hogy sokan nagyon félnek a cisztáktól, a rendelőben is rengeteg kérdést kapok. Igyekszem megnyugtatni a betegeket és a lehető legrészletesebben elmondani nekik, mit is jelentenek. Az elején fontos tisztázni, hogy a petefészekciszta többnyire folyadékot tartalmazó, hártyával vagy vaskosabb fallal körülvett képletet jelent a petefészken belül. Egy folyadékkal telt üreget akkor nevezünk cisztának, ha annak legnagyobb átmérője eléri a 4 centimétert” – kezdte a doktornő, majd áttért a leggyakoribb jóindulatú ciszták ismertetésére, amelyekkel szintén jó tisztában lenni.

A folliculáris vagy funkcionális ciszta főként a termékeny korban lévő nőknél fordul elő. Akkor beszélhetünk róla, ha a domináns tüsző nem reped meg ovulációkor. Ilyenkor a benne lévő folyadék mennyisége tovább nőhet és elérheti az akár lúdtojásnyi méretet is. Ezek a hormontermelésükkel befolyásolhatják a ciklust: például késhet miattuk a menstruáció vagy jelentkezhet erősebb vérzés is. Gyakran fordulnak elő a változókor előtti időkben és gyakran okoznak vérzészavart.

A sárgatest-ciszta tulajdonképpen szintén funkcionális ciszta. Esetébena már megrepedt tüszőből visszamaradt sárgatestben felgyülemlik a folyadék és így akár 5-6 centiméterre is megnövelheti azt.

A serozus vagy savós ciszta a hámeredetű jóindulatú petefészek-daganatok közé tartozik, amelyek átlátszóak és savós folyadékkal telítettek. Akár rosszindulatú daganattá is fajulhatnak.

Mucinózus vagy nyákos petefészekcisztáról értelemszerűen akkor beszélhetünk, ha a ciszta nyákot tartalmaz. Fontos hangsúlyozni, hogy bár akár többkilósra is megnőhet, minden eseteben jóindulatú cisztáról van szó!

Az endometrioma vagy csokoládéciszta az endometriózisban alakul ki. Ilyenkor a menstruációs váladék nem tud távozni, mert nincs összeköttetés a hüvellyel. Ebből következik, hogy folyamatosan felszaporodik, majd egy idő után elfolyósodik. Jellegzetes, leginkább folyékony csokoládéhoz hasonlítható bennéket (a cisztát kitöltő anyag) ad a cisztának.

Dermoidcystáról vagy teratómáról akkor beszélünk, amikor a ciszta a petefészekben lévő petesejteket termelő szaporító sejtekből, azaz csírasejtekből alakul ki. Ez a típusú petefészekciszta ritkán rosszindulatú.

Léteznek úgynevezett álciszták is, amelyek nem valódi petefészek-eredetű, nem a petefészekből származó ciszták. Sokkal inkább a méhet, a petefészket és a petevezetőt borító hashártya lemezei között található sejtekből keletkezhetnek.

„Látható, hogy számos fajtája van a cisztáknak, amelyek többnyire tünetmentesek, de persze okozhatnak tüneteket is. Ezekről, a diagnózisról és a kezelés lehetőségeiről is fontos beszélni majd legközelebb!” – zárta a doktornő, aki ahogy mindig, most is hangsúlyozta a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát, hiszen a ciszták megjelenése is ilyenkor derülhet ki. Folytatjuk!

Ha szeretne témát javasolni a „Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a [email protected] e-mail címre!