Alig kezdődött el az évad, és az új produkciók próbái, máris külföldön bizonyított a Győri Balett. A társulat a Török-Magyar Kulturális Évad keretében kapott meghívást Ankarába, ahol az elmúlt napokban hatalmas sikert aratott az együttes. A csapat hozta a tőle megszokott színpadi színvonalat, a különleges török turné kapcsán Velekei Lászlóval készítettünk exkluzív interjút, miközben éppen hazafelé tartott a táncos társulat.
Nemrégiben számoltunk be róla, hogy a nyári szünetet követően nemzetközi koreográfusokkal vágott bele a munkába a Győri Balett. Óriási energiákat mozgósítottak a művészek és a szakmai stáb, hiszen a Tranzit című két részes est egyik alkotását, Kim Jung-a koreográfiáját alig pár nap alatt sajátította el az együttes. Közben megérkezett Jordan James Bridge is, így a második darab előkészületei is elstartolhattak. A jelenre reflektáló rendezők sajátos összeállítását november 9-én láthatja először a közönség, de közben is akad fellépés, most éppen Törökországban érdemelte ki a vastapsot a hamarosan 45. születésnapját ünneplő Győri Balett.
Szombat a CER Modernben, a Magyar Nemzeti Bank kiállításának megnyitóján mutatta be az erre az alkalomra készült egyedi koreográfiáját az együttes, melyet ki más is álmodott volna színpadra mint maga a direktor, Velekei László. „Minden helyspecifikus volt, az volt az elsődleges célunk, hogy a képzőművészet és a táncművészet találkozzon az alkotásban, és hatással legyenek egymásra, ennek tükrében a helyszínen fejeztük be a koreográfiát. Izgalmas feladat volt, de a táncosaink már jól felkészültek az én mozgásanyagomból, és tudják, hogy néha minden őrültségben benne kell lenniük, így erre a spontaneitásra is gyorsan reagáltak. Azt a visszajelzést kaptuk, hogy az év egyik legizgalmasabb műve volt a miénk” – árulta el portálunknak az igazgató, miközben a repülőtéren vártak a becsekkolásra.
Velekei László kifejtette, hogy nagyon izgultak, hiszen mikor ilyen és ehhez hasonló interaktív kapcsolódásra van lehetőség a közönséggel, az mindig nagy kihívás. „Hozzájuk értünk, vezettük őket, és ilyen helyzetben valaki nagyon feltöltődik, vannak azonban akik introvertáltabbak és inkább a megfelelő távolságból élvezik a művészetünket. Egy pillanatra most sem tudták értelmezni, hogy ők is a performansz részesei, viszont a finisben felrobbant a teljes kiállítótér, magyarok és törökök egyaránt brávóztak, mindenki fotózkodni akart velünk, tényleg hatalmas sikerünk volt” – mesélte élményeiket a direktor.
Vasárnap már a PianoPlays/Romance című esttel hódítottak városunk büszkeségei, mégpedig az Ankarai Operaházban, Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész közreműködésével. „A covid óta megváltozott a világ. Vagy hatalmas arénákban rendeznek show műsorokat, vagy azt mondják utazzunk külföldre, de akkor két hónapra, és adjunk elő 100 előadást ugyan abból a produkcióból. Nehéz utaztatni egy ekkora társulatot, de hála Istennek a Győri Balett megtalálja azt a szegmenst aki úgy gondolja, hogy a művészetünket muszáj megmutatni nemzetközi szinten. Természetesen az elsődleges a győri és a hazai közönség kiszolgálása és szeretete, de fontos visszajelzés, hogy mindazt amit teremtünk értéket, mozdulatot és a mozdulatokon keresztül gondolatokat, érzéseket, az megállja a helyét a világban. Lassan 45 éve!” – zárta beszélgetésünket Velekei László.