Aktuális és fontos kérdéseket boncolgat a Nyakkendő nélkül legújabb adásában Knézy Jenő. A vendég az alig fél éve kinevezett igazságügyi miniszter, dr. Tuzson Bence. A beszélgetésben szóba kerültek az uniós helyreállítási pénzek, a kábítószerkereskedelem, és Magyarország és az EU kapcsolata is.
„Ez nem egy pozíció, hanem egy feladat” – mondta székfoglaló beszédében dr. Tuzson Bence, aki 2023. augusztus 1-én vette át az igazságügyi miniszteri pozíciót Varga Judittól. A miniszter először arról beszélt Knézy Jenőnek, hogy milyen feladatai és céljai voltak az elmúlt három hónapban. Dr. Tuzson Bence kiemelte: feladat van bőven, de az elődei is nagyon jó munkát végeztek Deák Ferenc székében. Mint mondta: nagyon nagy felelősség is ebben a székbe ülni. „Amit fontosnak tartok és tartottam, hogy ez egy tisztán jogi minisztérium legyen” – szögezte le a miniszter. Több fókuszpontot is megfogalmazott a tárcavezető a jövőre nézve: az egyik a jogi versenyképesség kérdése. Példaként említette az internetes vásárlás során jelentkező problémákat, amellyel fogyasztóként minden állampolgár szembesül. „Ha gond van egy termékkel, azonnal érdekessé válik ez” – mutatott rá dr. Tuzson Bence, utalva arra, hogy nincs egy közös háttérjog az EU-ban ilyen esetekre.
Következő fontos pontként Magyarország szuverenitásának, önrendelkezésének kérdését emelte ki a miniszter. „Ez bizony egy nehéz ügy” – ismerte el dr. Tuzson Bence. A jogállamisági jelentésekről, a vonatkozó EU-s döntésekről azt mondta: valósak ezek az észrevételek, azon tényből kiindulva, hogy Magyarország az EU-ba lépéskor bizonyos területeken átadta az EU-nak a felelősséget és a lehetőséget, hogy jogot alkosson, ami vonatkozik utána hazánkra is. Egyszerűen ezt a jogot elkezdi kifacsarni, és olyan területre bemászni, ahova nem kaptak felhatalmazást – foglalta össze a miniszter.
Ha az ember betű szerint olvasná el, nem lenne joguk, hogy beleszóljanak – mondta a migrációs kérdésekről kapcsolatos EU-s hozzáállásról dr. Tuzson Bence.
A jogállami kérdésekről azt is elmondta, hogy ezek nincsenek körülírva, meghatározva, ezért akár túl is terjeszkedik a hatáskörén az EU ilyen esetekben. Példaként említette, hogy a bírósági tárgyalótermek berendezése már egyáltalán nem kellene, hogy EU-s hatáskör legyen, hiszen az nem sértheti az EU érdekeit.
Az ideológiailag vezérelt kérdések szétverik az Európai Uniót. A valós gazdasági versenyképességet erősítő kérdések pedig előrevezetnek, és erősítik az Uniót – húzta alá a miniszter, rátérve a közelgő EU-s parlamenti választásokra.
Az EU-s helyreállítási pénzekről szólva elmondta: azok visszatartására csak ürügy a jogállamisági probléma, inkább az a gond, hogy az ideológiailag vezérelt része az EU-nak bele akar szólni olyan kérdésekbe is, mint a migráció. „Előbb vagy utóbb rá fog kényszerülni a brüsszeli bürokrácia, hogy ezeket a pénzeket Magyarországnak odaadja. Mert nem lehet, hogy egy országnak ezeket a pénzeket nem adják oda, már csak azért sem, mert amit velünk megcsinálnak, azt a többi ország pontosan tudja, hogy azt velük is megcsinálhatják. Egyre többen lesznek, akik velünk együtt gondolkoznak” – foglalta össze dr. Tuzson Bence.
Magyarország a nyugati technológia és nyugati tőke, valamint a keleti technológia és a keleti tőke találkozási pontja kell, hogy legyen – fogalmazta meg a miniszter a jövőbeni célkitűzéseket.
A nemrég elindult nemzeti konzultációról szólva elmondta: alapvetően szuverenitási kérdésekről kérik ki a magyarok véleményét, az önállóság kérdéséről. Sokszor elbagatellizáljuk a nemzeti konzultáció fontosságát, és abban különbözik a magyar politika másoktól, hogy kikéri az emberek véleményét ilyen fontos kérdésekben – vélekedett a miniszter.
A bíróság is egyfajta jogszolgáltatás az állam részéről, ezért nagyon nagy jelentősége van annak, hogy gyorsan tudjon működni. Európában egy viszonylag jó helyet foglal el az eredménytáblában a magyar bíráskodás – foglalta össze dr. Tuzson Bence. Knézy Jenőnek arra a felvetésére, miszerint a magyarok azt várják, hogy gyors és igazságos legyen a bíráskodás, azt mondta: azt várják, hogy a természetes igazságérzékük, érzetük az embereknek a bíróságokon is ott legyen, és ne húzódjon el 5-6-7-8 évig egy ügy. Utóbbira alakítottak munkacsoportokat, hogy tekintsék át a jogi rendszert, hogy a jogi rendszer az igazságszolgáltatásban hogyan jelenik meg.
Az adás utolsó kérdése a kábítószer körüli problémákra vonatkozott. A legfőbb gond, hogy a különböző, mesterségesen előállított kábítószerek – amelyek már tiltólistán vannak – összetevői közül elég egyet megváltoztatni, hogy az már ne számítson ugyanannak az illegális vegyületnek. „Ez nagyon sok embert érint, és egy hihetetlenül nagy probléma” – jelezte az igazságügyi miniszter, hozzátéve, hogy a magyar büntetőjog ezen a téren tud rugalmas lenni, ugyanakkor a nemzetközi gyakorlat az, hogy leírások alapján dolgoznak, ezért viszont naponta kell változtatni ezeket az irányvonalakat.
A nemzetközi gyakorlat még adós azzal, hogy ebben a rohanó világban valamilyen hathatós segítséget nyújtson ezen a téren – ismerte el dr. Tuzson Bence, jelezve, hogy rengeteget fejlődött ezen a téren a digitális megoldásoknak hála a bűnüldözés, és itt ismét kiemelte a jogi versenyképesség fontosságát. „A kábítószer-üldözés és a kábító hatású anyag meghatározásánál azonban vannak még feladataink” – zárta az igazságügyi miniszter a beszélgetést.
A teljes adás megtekinthető itt: