Beemelték helyére a Xantus János Állatkert Mentőközpontjának első egységét. A lakossági mentésekből származó állatok számának emelkedése miatt vált szükségessé a központ létrehozása, ahol bajba jutott példányokon tudnak segíteni.
A mobilkonténert a későbbiekben kiegészítik a befogadott állatok ideiglenes lakhelyéül szolgáló kifutókkal és ketrecekkel.
A védett, megunt, vagy épp ökológiailag veszélyes állatok elhelyezése – főként a helyszűke miatt – ezidáig problémás volt. A természetbe visszaengedhető, sikeresen megmenthető állatok repatriálása mellett számtalan egyed marad élete végéig az állatkert gondozásában. Az invazív fajok csak állatkertben tarthatóak, gondoskodni kell az egyed igényeit kielégítő, szökést gátló tartóhelyek, bizonyos esetekben külön téli tartóhelyek kialakításáról.
Dr. Bagó Bálint, az állatkert állatorvosa elmondta, hogy évente több mint 500 állat mentését végzik. Általában madarak, vagy kistestű példányok kerülnek hozzájuk, de befogadnak olyan engedélyköteles fajokat is, melyek elkobzásra kerültek. Az állatorvos tájékoztatása szerint a megunt egzotikus állatokat és invazív fajokat (mint az ékszerteknősök) is elhelyezik, mivel ezek természetbe kerülése veszélyekkel járna. Az állatok a kezelés és karantén idejére kerülnek a Mentőközpontba. Dr. Bagó Bálint szerint a nyár a legterheltebb időszak – a madárfiókák, elhagyott és balesetet szenvedett kisállatok a legnagyobb számban ekkor kerülnek a gondozásukba.
Dr. Vigh Márta állatorvos elmondta, hogy a központ kialakítását az önerőn kívül a Szívügyünk az állatvédelem pályázaton nyert összegből tudják megvalósítani. A végleges tartóhelyek kialakítása az elsődleges céljuk. Az eddig legnagyobb kihívást a csempészetből elkobzott állatok elhelyezése jelentette, de a Mentőközpont ezt a problémát is enyhíteni fogja az állatorvos szerint.
A saját és pályázati forrásokon kívül a Xantus János Állatkert nagyon számít az adó 1%-ának felajánlására is annak érdekében, hogy törekvéseiket finanszírozni tudják.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka