Nem készült még olyan rangsor a településekről hazánkban mint amit az Egyensúly Intézet összeállított. Az úgynevezett településindex alapján ismét van mire büszkének lennie Győrnek, városunk ugyanis a többi között a második legfejlettebb megyeszékhely lett, de több dimenzióban is első helyen végzett! Mutatjuk a részleteket!
A rangsort Boros Tamás, az agytröszt igazgatója, valamint Marek Bertram elemző mutatták be. Mint kiderült a településindex adatalapon, különböző indikátorok használatával mérték fel a települések fejlettségi szintjét, valamint a 2014 óta látott fejlődésüket 2021-ig. A lista kidolgozásához a szakemberek nyilvános adatokat használtak, de a kutatást bemutató eseményen az érintettek az is elárulták, hogy mostantól minden évben kiadják a településindexet, hogy ne csak a fejlettségi alaphelyzet, hanem a fejlődés üteme is látható legyen.
“Több mint kétezer indikátorból 53-at választottunk ki” – árulta el a kutatás vezetője, majd természetesen példákat is említett Marek Bertram. Így nézték például a lakások átlagos négyzetméterárát, az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelmet, az egy főre eső iparűzési adó mértékét, a helyi önkormányzatok összes költségvetési bevételét egy főre, a belföldi oda- és elvándorlás különbségét ezer lakosra, a diplomások interpolált arányát, a gimnáziumi tanulók számát a nappali oktatásban ezer főre, a közüzemi ivóvízvezeték-hálózatba bekapcsolt lakások arányát vagy például a bűncselekmények számát ezer főre.
A települések 0–100 közötti pontszámot kaptak a változókhoz, igaz, egyes indikátorok fontossága között különbséget tettek a szakemberek. Végül a kutatásban öt kategóriát állítottak fel: fővárosi kerületek, megyeszékhelyek, városok, kisvárosok, valamint községek.
Győr is dobogón
A legfejlettebb megyeszékhelyek a következők lettek a rangsorban: Székesfehérvár, Győr, Eger.
Városunkról elismerően fogalmaznak a kutatásban. Győr ugyanis több dimenzióban is első helyen végzett a megyeszékhelyek kategóriájában: itt a legmagasabb például az egy főre eső nettó belföldi jövedelem, és az ezer lakásra jutó lakásépítések száma. Mitöbb, Győrben a legalacsonyabb a nyilvántartott álláskeresők aránya.
Kiderült az is, hogy Győrbe érkezett a legtöbb egy főre jutó állami támogatás, de itt a legalacsonyabb az alapszolgáltatásokon felüli, egy főre vetített önkormányzati kiadás. Városunkban a vizsgált időszakban megfigyelhető fejlődés elsősorban a bűncselekmények számának csökkenéséből, az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelemből, valamint az szja-t fizetők arányából és az átlagos négyzetméterárak növekedéséből ered.
Az Egyensúly Intézet honlapján interaktív térképeken valamennyi település helyezése megtalálható, a tanulmány pedig ide kattintva elérhető.
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt