Hosszú közgyűlésen, több mint harminc napirendi pontot tárgyaltak a város képviselői június 27-én, kedden. Szavaztak a parkolórendelet módosításáról, a szociális hálózat tavalyi évi munkájáról, több támogatást is jóváhagytak, és egy fontos közlekedési probléma megoldását is elfogadták, ez utóbbit a MÁV-val közösen viszi véghez a város.
A közgyűlés megemlékezéssel indult: a nemrég elhunyt dr. Rechnitzer János közgazdászra, kutatóra, Győr díszpolgárára emlékezett a képviselőtestület. Ezután több díjat is átnyújtottak azoknak, akik sokat tesznek a különböző városrészekért, valamint átadták a Győr polgárainak szolgálatáért-díjat, amelyet azért alapított a város, hogy a köztisztviselők, közalkalmazottak munkáját elismerhessék. „Fontos, hogy ily módon is megköszönjük azok munkáját, akik nap, mint nap segítenek az embereknek” – jegyezte meg dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere.
Még a napirendi pontok előtt fontos változást jelentettek be: a Fidesz-frakció éléről egyéb feladatai miatt lemondott Radnóti Ákos, a frakció elnöki tisztségét pedig ezentúl dr. Fekete Dávid látja el. A Fidesz képviselői egyúttal azt is megszavazták, hogy Hajtó Péter képviselőt kizárják a testület soraiból. A képviselő bejelentette: kérvényezte a pártból való kilépését is, a jövőben pedig függetlenként folytatja.
Az első napirendi pontban tárgyalták a képviselők a már korábban életbe lépett parkolási rendeletet. A módosításban a képviselők azt fogadták el, hogy a „Szívügyünk Győr”-bérletet kiterjesszék azokra is, akik a III-as zónában munkahellyel rendelkeznek, nem csak az egészségügyi alapellátásban dolgozók, és az ott élők jogosultak tehát rá a jövőben. Ugyanez a javaslat tartalmazta a Kodály Zoltán parkolólemez díjszabását is: ez óránként 200 forintos díjon vehető majd igénybe, míg havi bérletet 15 ezer forintért válthatunk majd.
Radnóti Ákos kiemelte, hogy a parkolási változásokat megelőzően sok egyeztetés zajlott, többek között a rendőrséggel is. Az alpolgármester hozzátette: a nyitott városháza jegyében továbbra is várják a javaslatokat, észrevételeket a témában.
Dr. Pergel Elza alpolgármester a szociális ellátó intézet tavalyi beszámolójával kapcsolatban elmondta: „az egyik legfontosabb feladat az otthoni, házi ellátás biztosítása azok számára, akik nem tudnak magukról gondoskodni. Ezt a feladatot az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény kiválóan látja el, köszönöm a munkájukat” – emelte ki az alpolgármester.
Fontos, a belváros közlekedését érintő ügyben is szavaztak a képviselők: a Révai Miklós utcában a MÁV-hoz tartozik az a szakasz, amelyik a győri büntetés-végrehajtási intézet előtti terület mellett található. Itt egy nagyon szűk kanyarkombináció nehezíti a közlekedést, ezt szeretné a város átalakítani. Mint dr. Fekete Dávid, a terület önkormányzati képviselője elmondta: hosszú ideje fennálló közlekedési problémát oldhatnak meg így, és ebben a MÁV is partnere a városnak.
A közgyűlés ismét több támogatásról is döntött: pénzügyi támogatást kap a Ménfőcsanaki Óvodáért Alapítvány, az Universitas Győr, a Kovács Margit Alapítvány, a Győr-Moson-Sopron Megyei Polgári Védelmi Szövetség, az Ifjúságért Művészettel Egyesület, a Gézengúz Alapítvány, a Református Egyházközség, és a Szív a Szívért Alapítvány – a civilek számára megszavazott támogatások összege több, mint 15 millió forint.
Ezután a képviselők szavaztak arról is, hogy mind a civil, mind a sportegyesületek támogatási pályázatát kiírják. Radnóti Ákos alpolgármester ezzel kapcsolatban elmondta: az önkormányzat segít a szervezeteknek abban, hogyan nyújthatnak be érvényes pályázatokat. „Július végéig pályázhatnak a sportegyesületek, a pályázható összeg összesen 100 millió forint. Ez a 400 milliós, a költségvetésből a sportra jutó rész mellett kiemelkedően magas” – tette hozzá az alpolgármester.
A Pannon-Víz is téma volt a közgyűlésen. Dr. Dézsi Csaba András elmondta: a tárgyalások még zajlanak, de ez már egy fontos eredmény, hogy a cég, amelynek Győr többségi tulajdonosa, megkaphatja az állami kompenzációt, ami jár neki. Mint ismert, korábban a közgyűlés a polgármestert hatalmazta fel arra, hogy ebben az ügyben tárgyaljon az állam képviselőivel. Balla Jenő képviselő kérdezett arról, hogy a cég által jelzett 2,1 milliárdos tétellel mi a helyzet. „A Pannon-Víz és a város között zajlik az egyeztetés, de a jelzett tétel az önkormányzat részéről el nem ismert követelés” – mondta el Szeles Szabolcs alpolgármester.
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos