A győri csatára és Zechmeister Károly egykori polgármesterre emlékezik a Győri Levéltár anyagából készült, pénteken az Árkád bevásárlóközpontban megnyílt kiállítás.
A Franciák Magyarországon, 1809. a győri csata, valamint Győr a 19. század fordulóján, Zechmeister Károly polgármester és kora címet viseli az árkádban megnyílt tárlat. Negyedik alakommal rendeznek kiállítást a 750 éves város értékeiből, történelméből a 15 éves Árkádban, ahol több ezren megismerkedhetnek Győr múltjával.
Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő 2006 és 2014 között Szabadhegy és Kismegyer önkormányzati képviselőjeként szervezett a 200 éves évfordulóra nagyszabású konferenciát és hadijátékok, melyet éveken át megtartottak a kismegyeri csatamezőn a magtár környékén.
Mint ismeretes, a győri vagy kismegyeri csata 1809. június 14-én, a napóleoni háborúk egyetlen Magyarország területén lezajlott ütközete során az osztrák-magyar hadsereg és a magyar nemesség hada csapott össze Napóleon seregével. Egyben ez volt az utolsó olyan összecsapás, amelyben a magyar nemesi felkelés hadai vettek részt. Szégyenkezésre nincs ok, hősies küzdelem volt, hiszen a győriek 19 napon át védték a várat. A város hadtörténetének legjelentősebb csatája volt, a legnagyobb emberáldozatokat követelő küzdelem, az áldozatok száma ugyanis másfél nap alatt meghaladta a tízezret. A helyszínen állított emlékművön a magyar, német és francia nyelvű emléktábla tanúsága szerint a nemesi felkelés oldalán 39 600 fő harcolt a francia császár 40 ezer fős seregével szemben, a két oldalon elesettek száma: 3 031 fő.
Nagy Imre centermenedzser a megnyitón elmondta: fontosnak tartják, hogy bemutathassák Győr történelmét, hogy ezáltal ismeretanyagot, tájékoztatást nyújtsanak a most iskolát kezdő diákok mellett mindenkinek, aki a bevásárlóközpontban megfordul. A kiállítássorozat folytatását tervezik.
Bana József a kiállítást készítő Győri Levéltár igazgatója Zechmeister Károly egykori polgármester érdemeit emelte ki. Ő volt az a politikus, aki rendőrfőkapitányként lett a város vezetője, az ő regnálása alatt óriási fellendülés ment végbe Győrben, a város bevétele megháromszorozódott, gyakorlatilag egy ipari parkot hozott létre, új gyárak létesültek, többek között az ágyúgyár és a Rába-gyár is ekkor kezdte meg működését. Fellendülésnek indult az oktatás, az egészségügy és a kultúra is, iskolák, kórház épült, bővítették a színházat. A tárlaton megismerhetjük a korabeli emberek véleményét, az akkori városi elöljárókat, többek mellett Angyal Armandot is.
A tárlat három héten át tekinthető meg ingyenesen a központ nyitvatartási idejében.
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos