A győri MCC-ben rögzítette podcast műsorának következő epizódját a Mandiner május 9-én. A Harcmező állandó stábja, Robert C. Castel, Bendarzsevszkij Anton és Pócza István az Orosz-Ukrán konfliktusról és a Közel-Kelet aktuális helyzetéről beszélgetett.
A felvétel előtt mikrofonvégre kaptuk a Harcmező két állandó szakértőjét.
Bendarzsevszkij Anton külpolitikai és biztonságpolitikai szakértő mindjárt egy válasszal indította a beszélgetést: „Nem tudom, mikor ér véget a háború”.
A konfliktus 2 éve alatt számos támadás érte mindkét fél területeit, a lefrissebb esemény a május 10-i ukrán dróntámadás.
A biztonságpolitikai szakértő úgy fogalmazott, ő a kezdetektől tudta, hogy ez a háború nem a közeljövőben fog lezárulni. A háború harmadik évében sem látjuk a végét. Az elsődleges oka, hogy mindkét fél azt gondolja, hogy az idő nekik dolgozik, és ha kitartanak, sokkal jobb pozícióban kerülhetnek ki a háborúból. Moszkva lehetőség-ablakot érez, mert kedvezően alakulnak a folyamatok Oroszország számára – a világ számos országában tartanak most választásokat (ide értve Indiát és az Európai Uniót és az USA-t is), ami leköti a döntéshozók figyelmét és a hatalmuk megtartásával, vagy épp a megszerzésével vannak elfoglalva. Ukrajnában lőszerhiány alakult ki, nem pörgött fel a hadiipar sem, Oroszország részéről pedig minden adott ahhoz, hogy előnyeiket sikerre váltsák – véli a szakértő.
Ukrajna viszont nem állít ki utazási okmányokat a hadköteles korú férfiaknak, Lengyelország és Lettország szintén nem járul hozzá az ukrán állampolgárok tartózkodási engedélyeinek meghosszabbításához. Az ukrán állam arra számít, hogy ezzel emelhetnek haderejükön.
Bendarzsevszkij Anton erre úgy reflektált, hogy a toborzás és a kiképzés folyamatos, jelenleg 300-400 ezer ember harcol mindkét fronton. Emberi erőt tekintve nincs előnyben egyik ország sem.
Hogy előfordulhat-e emberi engedetlenség, vagy dezertáció és ezzel megszűnik-e a konfliktus, a szakértő úgy válaszolt: egyfajta engedetlenség már megmutatkozott, ezért is kellett az ukránoknak a mobilizációs szabályokon változtatni. A sorkatonai kötelezettséget már egy e-mailen kapott behívóval is tudják jelezni, ezzel már büntetőjogi felelősség terheli kötelezettet. Habár volt már a történelemben példa arra, hogy belpolitikai vagy hadi események vezettek ahhoz, hogy az érintett országok kiszálljanak a harcokból, az orosz-ukrán konfliktusban jelenleg ilyen megmozdulás elképzelhetetlen – véli a szakértő.
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő Izraelben éli mindennapjait tartalékos katonaként, így őt először a határvidékek evakuációjáról kérdeztük.
A harcok végeztével tud a mintegy háromszázezer kitelepített izraeli visszatérni az otthonába. A határ túlsó oldalán kialakult fenyegetések és a biztonság teljes hiánya miatt ez jelenleg nem lehetséges. A hordák át tudnak törni, elrablással és erőszakkal fenyegetnek.
Az Európai Parlamentben Magyarország látja el 2024 nyarától a soros elnökséget. A békepárti politikát folytatva szövetségeseket keresünk. Arra voltunk kíváncsiak, vajon találunk-e hasonlóan gondolkodó országokat.
Az elnökség legfőbb fegyvere az, hogy napirenden tudják tartani a béke kérdését – véli Castel, majd hozzátette: rős emelőrúd ez, aminek segítségével előre juthatunk és reméljük lesz, aki felzárkózik ehhez. Minden épeszű embernek meg kell érteni, hogy nem háborúra, hanem békére van szükség. A NATO remélhetőleg nem lép közbe az orosz-ukrán konfliktusba. A litvánok vállalták, hogy részt vesznek kiképzői feladatokban Ukrajnában, de ezek „a síkos lejtőn tett további lépések”, és jobb lenne az ellenkező irányba haladni – fogalmazott Castel.
A katonaképes korú férfiak megtartásáról és bevonultatásával kapcsolatban a biztonságpolitikai szakértő kiemelte, hogy az időfaktor a legnagyobb tényező – ha lesz is elegendő hadianyag, a kiképzés folyamatát semmivel sem tudják meggyorsítani és fennáll a veszélye annak, hogy gyakorlatilag hősi halottakat küldenek a harcmezőre.
A Mandiner felvételén tovább boncolgatták a háború kapcsán felmerülő kérdéseket, de górcső alá helyezték a kínai elnök látogatását és annak várható következményeit is.