Ünnepség a fogyatékossággal élők világnapján

J. Kovács Andrea Fotó: Marcali Gábor
2024.12.03. 12:45

A Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából rendezett ünnepséget a Széchenyi Egyetem Apáczai Kara. Az eseményre eljöttek az intézmények és a civil szervezetek képviselői, valamint nagy számban képviseltették magukat a hallgatók.

Dr. Simonik Péter egyetemi docens köszöntőjében szólt arról, hogy az ENSZ 1992. december 3-át nyilvánította világnappá, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset és katasztrófa következtében fogyatékossá vált embertársainkra. Mindazokra, akik hosszan tartó fizikai, értelmi, szellemi, érzékszervi károsodással élnek, melyek korlátozzák a másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalásukat. S bár az elmúlt évtizedekben jelentős szemléletváltozás következett be, megoldandó feladatok ma is bőven vannak.

Tavaly a világ népességének 16 százaléka, azaz 1,3 milliárd ember élt fogyatékossággal. Az Európai Unióban a 15 évnél idősebb népesség 27 százaléka, mintegy 100 millióan tartoznak ebbe a csoportba. Ez az arány az életkorral emelkedik, hiszen 65 év felett az emberek több mint a fele él valamilyen fogyatékossággal. Hazánkban 274 ezerre tehető a számuk. Közülük minden harmadik küzd a szegénységgel. Vagyis, olyan problémáról van szó, melynek megoldása csak széles társadalmi összefogással lehetséges – hangsúlyozta a szónok.

Kozma Szabolcs elnök a Camelot Mozgássérült Fiatalok Győri Egyesületét mutatta be. A szervezet esély órákkal, kerekesszékes akadálypályával, élő könyvtárral, az akadálymentesség felmérésével, parkoló akcióval és szabadidős tevékenységek szervezésével igyekszik megkönnyíteni a mozgássérült sorstársak mindennapjait.

Ezt követően Kozma Szabolcs átadta az egyesület Kovács Miklósról elnevezett emlékdíját Bedők Tímeának. A díjat a fiatal hölgy hozzátartozója vette át.

A rendezvény Lang Barbara szavalatával folytatódott, majd megnyitották az Apáczai Kar hallgatóinak, a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja alkalmából készített alkotásait bemutató tárlatot.