A Torulában ma már nem takarmányélesztőt állítanak elő, hanem egyfajta kulturális élesztő szerepét tölti be az épület - művészetet, közösséget élesztenek.
A Budai utcában, a szeszgyár terültén az 1960-as évek közepén épült fel az ország első ipari méretű torula-élesztő gyára, amelyben az 1990-es évekig elejéig folyt a termelés. Az ipari épület berendezését leszerelték és három évvel ezelőttig kihasználatlanul állt. A tulajdonosok akkor az épület egy részét Concilium Arts Alapítvány ingyenes használatába adták, amely létrehozta a Torula Művésztéret. A Torula főtámogatója azóta is a Győri Szeszgyár és Finomító Zrt, továbbá a tulajdonosok. Az épület földszintjén egy 400 négyzetméteres kiállító- és rendezvényteret hoztak létre, az emeleten négy kisebb és két nagyobb műterem várja a fiatal alkotókat, valamint egy kisebb többfunkciós tér is a hely része.
„Urbánus művészeti központ kialakítása, a kortárs művészet bemutatása, a fiatal művészek támogatása és a közösségépítés a célunk” – mondta Beke Márton a művésztér vezetője. Egyrészt inkubátorház szerűen adnak lehetőséget Győr és a régió fiatal művészeinek az alkotásaik megszületéséhez és bemutatásához. A fiatalok portfóliójukkal pályázhatnak a műtermek bérlésére, ahol infrastruktúrát biztosítanak számukra és segítik az önállóvá válásukat.
Az első fecskék egyike a MAG Instruments handpan-készítő manufaktúra volt, akik azóta kinőtték a műtermet. Mára a világ élvonalába tartozó egyedi hangszert gyártó vállalkozásainak egyikévé váltak és a Torula Művésztér szomszédságában, az egykori gyárépület piaci alapokon bérelhető részében dolgoznak. Jelenleg Petro Barbara keramikus, Bende Márton festő a ház lakói, a Low-cost Robotics – akik 6 és 16 éves kor közötti kisgyermekek számára fejlesztenek elérhető áru protéziseket – pedig a közeljövőben költözik a Torulába.
Az elmúlt időszakban már több kiállításnak, előadásnak, közösségi eseménynek is helyet adott a Torula. A háttérben szorgos szervező munka folyik, a tárlatok mellett számos kulturális programban létrejöttében gondolkodnak a központ munkatársai, felolvasó esteket, a kortárs művészetekkel, a műgyűjtéssel kapcsolatos előadásokat, workshopokat, amatőr színielőadásokat tartanának, de terveik között szerepel a győri fiatalok társadalmi-közösségi részvételét ösztönző programsorozat is. A tervezett felolvasó estekről Szalay Szabolcs elmondta: az első évben, a huszadik század második felének magyar líráját mutatnák be, egy este egy költőt, írót, majd a felolvasást kötetlen beszélgetés követné. Remélik, a járvány lecsengésével mihamarabb megvalósíthatják terveiket.
A szervezők számára fontos a környezettudatosság, a fenntarthatóság is. A gyári környezetben egy kis mikro Szigetközt található, ahol a tavacskát a Szigetközben őshonos növényekkel, halakkal telepítették be. „A zöld hulladékot saját maguk komposztáljuk, továbbá gyógynövénykert és közösségi kert létrehozása a tervünk” – beszélt a több lábon állásról Szombathelyi Sára kreatív munkatárs.
Jelenleg, ifjú formatervezők kiállítása látható a Torulában Forma10 címmel.
Televíziós szerkesztő: Pulai Sarolta