A vakáció tervezésekor gondolnunk kell kedvenc háziállatunk elhelyezésére is. Ha szokott helyén nem megoldható az ellátás, panzióban vagy ismerősöknél történő elhelyezés jöhet szóba. Ám napjainkban egyre többen utaznak együtt kedvenceikkel.
Állatútlevél
A gondos gazda informálódik a célország állategészségügyi előírásairól, nehogy a határon kerüljön kellemetlen helyzetbe. Az EU országaiba történő utazáshoz érvényes Állatútlevél (Pet Passport) szükséges, melyet állatorvos állít ki. Érvényesítése a veszettség elleni védőoltás beadásával történik és így egy évre szól. Kiállításához a már kötelező egyedi jelölés (chip) szükséges. Érdemes a parazitaelleni kezeléseket is folyamatosan végezni és az útlevélben dokumentálni. Ennek esetenként speciális feltételei vannak. (pl. Angliába történő beutazáskor nem lehet a féregtelenítés 48 óránál régebbi, de 24 óránál frissebb sem.)
Teljes jogú útitárs
Az utazás tervezésekor teljes jogú utastársként számoljunk állatainkkal is. Autóba zárni és az állatot magára hagyni még rövid időre sem szabad, és a legtöbb országban komolyan büntetik is. Álljunk meg útközben megitatni, átmozgatni, és hogy elvégezhessék a szükségleteiket. Ha már tapasztaltuk, hogy kedvencünk kevésbé bírja az autózást és hányás jelentkezik nála, kérjük ki állatorvos tanácsát. Célszerű elsőként rövidebb úttal próbálkozni.
Strandon
Ha strandra bevihetjük kutyánkat és napozni szeretnénk, mindenképpen gondoljunk arra, hogy lehet, ő nem szeretne. Itatóedényt és friss vizet mindig tartsunk a közelünkben. A különböző országokra, tájegységekre más és más paraziták jellemzőek, ezért jó, ha előre felkészülünk a védekezésre. Az itthon is beszerezhető jó minőségű bolha- és kullancsirtó nyakörvek, vagy a hasonló hatású, pipettában forgalmazott cseppek egyaránt ajánlhatók.
Egyéb állattal
Előfordulhat, hogy nem kutya vagy macska, hanem egyéb állat, például teknős szállítására kerül sor. Nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a tulajdon igazolásáról, mert ennek elmulasztásával komoly természetkárosítás gyanúsítottjaivá válhatunk akaratunk ellenére. Ezt legegyszerűbben az itthon elvégzett és dokumentált microchipes jelöléssel előzhetjük meg. Repülővel történő utazás előtt mindig kérjük ki az adott légitársaság tanácsát, mivel ez társaságonként változik. Kis testű állatot rendszerint felengednek a fedélzetre, de nagyobbat csak külön, a klimatizált poggyászrészben engednek szállítani. Egyes légitársaságok előírják a szabvány szállítóbox kötelező használatát. Gondtalan pihenést kívánok a gazdiknak és négylábú nyaralótáraiknak egyaránt!