Üzemel a ménfőcsanaki fecskesarazó

Venesz Klaudia Fotó: Koncz Nóra / Venesz Klaudia
2024.05.11. 12:41

Ménfőcsanakon aktív közösségi életet él a Muszáj Természetvédelmi és Koordinációs Egyesület, ami a környezet- és állatvédelem hirdetését tűzte zászlajára. Kezdeményezésükre a Madarak és Fák Napjára elkészült a fecskeoázis.

Az egyesület 2010-es alakulása óta olyan természetvédelmi kérdéseket tart napirenden, amivel MUSZÁJ foglalkozni. A környezeti értékeink megóvása a jövő szempontjából elengedhetetlen. Közösségi kertet gondoznak, természetjáró túrákat szerveznek és az Ökosikk elnevezésű, hatalmas népszerűségnek örvendő ruhacsere-program szerves résztvevői.

Koncz Nóra, az egyesület elnöke szívügyének tartja a védett madarak sorsát, és zoologusi tudását felhasználva évről évre kiépítik Ménfőcsanakon a fecskesarazót. Az apró állatok fészeképítéshez, később pedig ívóvíz-szerzésre használják ezeket a nedves, földes helyeket.

A fecskék ideális életkörülményeinek megteremtése kiemelkedően fontos feladat. A fokozottan védett madarak élőhelye egyre csökken, a kertek füvesítése, parlagoltatása vagy épp a térkövezés miatt egyre kevesebb olyan helyet találnak, ahol be tudják gyűjteni a fészekanyagot.

Fecskesarazó Koncz Nóra
A csepegtető rendszerrel működő kanna biztosítja a folyamatos vízellátást (fotó: Koncz Nóra)

Koncz Nóra, az egyesület elnöke elmondta, hogy a modern városi lakótelepeken nagy igény van térkövezett parkolókra és füves parkokra. A rendezettség teljesen jogos igény, de fontos lenne, hogy ezzel ne szorítsuk ki azokat az állatfajokat, amik már alkalmazkodtak az emberhez és élőhelyüket városi vagy falusi környezetben találják meg. Bodobácsok, mókusok és énekes madarak mellett a molnár és a füsti fecskék is ilyenek. Ők tavasztól őszig vannak itt, etetést nem igényelnek, de a fiókák felnevelésében segíthetjük őket.

A zoológus kiemelte, hogy az első lépés, hogy hagyjuk őket az általuk választott helyen fészket rakni. A fészkek leverését büntetik, egy fecske eszmei értéke 50000 Ft. Az együttélést megkönnyíti a fecskepelenka. „A másik, amit tehetünk, hogy a megfelelő építő anyagot biztosítunk nekik. Egész költési szezonban javíthatják a fészkeiket, ezért folyamatosan szükség van olyan foltokra, ahol sarat találnak. Ezért alakítottunk ki mi is egy kis foltot, ahova rendszeresen hordunk vizet, hogy tudjanak építkezni. A környékbeliek összefogásával és a gyerekek bevonásával ástunk, egyengettük a földet, igyekeztünk esztétikussá tenni a területet. Cserébe akár két fészekaljat is felnevel egy pár, miközben több kiló vérszívó szúnyogot és más repülő rovart fogyasztanak el” – mondta el a MUSZÁJ elnöke.

Ménfőcsanakon madárbarát település – 2023-ban fecskehotelt alakítottak ki. A helyszín kiválasztásakor figyelembe vették a környezeti adottságokat és kedveztek a környéken élő molnárfecske-állománynak is.

Fecskehotel VK
Szó szerint szálló-vendégeknek alakították ki a fecskehotelt (fotó: Venesz Klaudia)

Az újonnan kialakított fecskesarazó környezetét igyekeztek minél esztétikusabbá tenni. Az ott található kannába csak vizet kell tölteni, és már működik is a védett madarak oázisa.

Korábban írtuk a fecskehotelről: