Győr királyi városi rangra emelésének 750. évfordulója alkalmából izgalmas vakondtúrán vehettek részt az érdeklődők.
Csepi László ezredes, a Megyei Polgári Védelmi Szövetség titkára portálunknak elmondta, a túra során olyan helyszíneket néztek meg, ahová az emberek a történelem során elmenekültek, ahol biztonságba helyezték magukat vagy ahol temetkeztek. A vezetés történelmi időszakok szerint haladt, így a látogatók először a Kőtárba érkeztek, ahol a római korról, Győr kialakulásáról és a győri várról tudhattak meg érdekességeket. A csapat a Levéltárba haladt tovább, ahol már a középkori Győr és a várbörtönök titkaiba pillanthattak be a túra résztvevői.
Egy nagy ugrással az időben, helyszínünk már a Belváros, igazi izgalmakat tartogatott a lakossági óvóhely, ami egy, a két világháború között épült lakóház pincéjében lett kialakítva. A lélegzetelállító történelmi barangolás a MÁV vasútállomás alatt amúgy nem látogatható menekülő alagútban folytatódott, ez a valamikori tanácsi vezetőknek épült.
A peronok alatt további rejtett csodák is várták a kirándulókat, a vasúton érkező fegyvert, lőszert a föld alá teherliftek segítségével vitték, onnan hordták be ezeket a lakanya épületébe – ezt az útvonalat is megmutatták a vakondtúra résztvevőinek. A látogatás a vasút területén, egy föld feletti óvóhelyben ért véget, ahol egy gépészettel ellátott műszaki épületet néztek meg a látogatók. A program beszélgetéssel és borkóstolóval zárult.
A túrára 30-35 fő regisztrálhatott az interneten, ami akkora érdeklődést hozott, hogy a szervezők gondolkodnak a program folytatásán.
Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere is részt vett a vezetésen, aki stábunknak kiemelte, nagy öröm számára, hogy a Győr 750 évforduló keretében szervezett túrán nyílik lehetősége arra a győrieknek, hogy nem mindennapi helyekre juthassanak be. Most egy 3 órás túrán olyan élményt adnak az embereknek, amivel eddig nem találkozhattak. A városvezető a látogatható Kőtárba is invitálja a győrieket, a kövekhez kötődő sztorik, ismeretek fontosak a történelemben.
Székely Zoltán művészettörténész, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója történelmi vezetése nagy sikert ért el, a történeteket hosszas taps övezte. A történelmi áttekintésből többek között a kazamaták történetét is megismerhettük!
Ezek a török kori végvár keretében épültek fel. Olasz szisztémájú erődítmény, a falakat bástyák erősítették, a falakban pedig kazamaták futottak. A feladatuk az volt, hogy megvédjék a várőrséget az ostromlók lövései elől, rejtetten lehessen mozogni, de az érkező ellenség megfigyelésére is alkalmasak a kazamaták. A magyarországi végvárrendszer legfontosabb erődítményei voltak.
Galéria: Marcali Gábor
A túrázókkal tartott a Győr+ TV stábja is.
Szerkesztő: Kárpát Zsolt