Sok-sok kérdés érkezik a terhességgel kapcsolatban, ami érhető, hiszen egy kismama bármit megtenne, hogy leendő gyermekét a legnagyobb biztonságban tudja. Dr. Börzsönyi Ágnes szülés-nőgyógyász szakorvos segítségével most jó néhány kérdésre választ adunk.
„Nagyon fontos leszögezni, hogy jó, ha egy kismama vigyáz magára és próbál mindenre figyelni, de túlzásba esni nem szabad, mert az már szorongásba csaphat át, ami egyáltalán nem tesz jót a magzatnak” – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes, majd azzal folytatta, hogy teljesen természetes, ha egy terhes nő több pihenést és egy kis lassítást igényel.
Az egészséges táplálkozás mindenkinek ajánlott, nem csak a kismamáknak. Ám áldott állapotban fontos, hogy a „kettő helyett kell enni” nem teljesen fedi a valóságot, hiszen elegendő a naponta körülbelül 300 kalória többlet. Arra mindenképp figyelni érdemes, hogy fehérjéből, ásványi anyagokból és vitaminokból mindenképp többre van szükség ebben az időszakban. Főként a folsav, a kalcium és a vas bevitelre érdemes figyelni, illetve a probiotikum szedése is hasznos lehet. Egy kismama lehetőleg napi 4-5 alkalommal étkezzen, de mindig változatos és kis adagokat fogyasszon, amely nem terheli meg a gyomrát.
„A terhesgondozáson mindig elmondjuk, hogy a nyers, vagy nem megfelelően hőkezelt húsokat, tojást felejtsék el, csakúgy, ahogy a pasztörizálatlan tejtermékeket és a tenger gyümölcseit is. Ezekben a nyers ételekben lehetnek kórokozók, amik veszélyt jelenthetnek a magzat fejlődésére. A tengeri halakkal is érdemes mértékkel bánni, hiszen higannyal és más nehézfémekkel lehetnek szennyezettek, ez pedig felülírja az omega3 szírsavakra vonatkozó igényt. A halakban lévő metilhigany a magzat szervezetére is hatással lehet, főként a kognitív képességeinek fejlődésére, illetve a látását, a nyelvi és a motoros készségét is negatívanan befolyásolhatja. Szóval jobb, ha figyelünk a tengeri halak vagy mondjuk a tonhalkonzervek fogyasztásának gyakoriságára. Meg persze a legjobb, ha elhagyunk minden félkész-vagy kész ételt, a cukros üdítőket, óvatosan bánunk a sóval és a fűszerekkel. A mosatlan gyümölcsök és zöldségek kerülése is erősen ajánlott!”
A terhesség ideje alatt legjobb egyáltalán nem fogyasztani alkoholt. Ugyanis az alkohol a véráramon keresztül nagyon gyorsan eljut a magzatba. Ha egy kismama napi egy pohár alkoholt fogyaszt, akkor kockáztatja, hogy gyermeke kis születési súlyú, illetve hiperaktív lesz. Napi két pohár pedig már magzati alkohol szindrómát idézhet elő, ez pedig szellemi, és szíviproblémákat okozhat, hogy csak néhányat említsünk. A túlzott alkoholfogyasztás pedig vetéléshez és halva születés is vezethet. Jobb tehát, ha a terhesség alatt nemet mondunk az italokra!
„A dohányzás abbahagyása nem csak a terhesség idejére javasolt! Ha valaki terhesen nem teszi le cigit, kockáztatja a gyermeke fejlődését, a vetélést, a méhlepény-leválást és a koraszülést is! S ez igaz a passzív dohányzásra is! Sokaknál kérdés a kávéfogyasztás, s valóban a túlzott koffeinfogyasztás is káros lehet. S való igaz, mindenképp javasolt csökkenteni a kávé és a koffeintartalmú tea fogyasztását, de teljesen elhagynia azért nem kell annak, aki nem szeretné. A napi 1-2 csésze napszakokra elosztva még belefér, ha a szervezete nem jelzi, hogy nem esett neki jól.”
Nagyon fontos kérdés, hogy milyen fájdalomcsillapítókat vehetnek be a kismamák, s az őszi, megfázásos időszakban ez egyre inkább előtérbe kerülő aggodalom:
„Egyöntetű szakmai vélemény szerint a paracetamol-tartalmú gyógyszerek megfelelőek a terhesség alatti fájdalomcsillapításra, ám a használatukról jobb, ha egyeztetnek az orvosukkal! A nem-szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazásáról jobb, ha csakis az orvos dönt: ide tartoznak az ibuprofén, a naproxén vagy a diklofenák hatóanyagú gyógyszerek, amelyeket csak a terhesség első és második trimeszterében szabad használni! Ha bizonytalanok vagyunk, a legjobb, ha kérdezünk!”
A doktornő arra is kitért, hogy fájdalom, megfázás esetén is rengeteg alternatív gyógymód létezik, amellyel segíthetünk magunkon. Ilyen lehet például a hideg-meleg borogatás, a légzőgyakorlat, az aromaterápia, az akupunktúra és a masszázs, de mindenképp megfelelő szakemberhez menjünk és tájékoztassuk a terhesség tényéről!
„A hidegebb időszak beköszöntével a C-vitamin és az Echinacea-cseppek segíthetnek megelőzni a megfázást, illetve a réteges öltözködés is. Sokan derékmelegítőt is felvesznek. Ha megfáztunk, kezdjünk mindenképp a természetes gyógymódokkal: méz, tea, fokhagyma, inhalálás, infralámpa, vitaminok és lehetőleg ágynyugalom. Ha nem javulunk, kérdezzük háziorvosunk, nőgyógyászunk vagy gyógyszerészünk! Nagyon fontos, hogy ha belázasodunk a terhesség alatt, akkor azt azonnal jelezzük orvosunknak! Ha pedig az orvos antibiotikum szedését rendeli el, akkor tartsuk be az utasításokat, hiszen csakis indokolt esetben, nagy körültekintéssel írjuk fel ezeket a gyógyszereket! Minden kismamát arra kérnék, hogy figyeljen oda magára, de ne aggódja túl a terhességét. S ami még nagyon fontos: bízzon a választott orvosában, hiszen azért vagyunk, hogy végigkísérjük a terhességen és segítsünk, ha szükséges!” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.
Ha szeretne témát javasolni a “Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a [email protected] e-mail címre!