Péntekig négy fertőzésgyanús ember volt karanténban a Széchenyi István Egyetem kollégiumában kialakított megfigyelő központban. Az elmúlt héten száznál kevesebben keresték fel a kórház tehermentesítésére létrehozott intézményt.
Dr. Gunther Tibor, a győri Petz Aladár Megyei Kórház osztályvezető főorvosa, a megfigyelő központ szakmai vezetője szerint a viszonylag alacsony esetszám annak köszönhető, hogy egyelőre országosan sem nőtt exponenciálisan a bizonyítottan koronavírusban szenvedő betegek aránya. A győri megfigyelő központból egy korábban karanténba elhelyezett embert már felszabadítottak a gyanú alól, neki mindkét tesztmintája negatív lett.
A szakmai vezető felhívta a figyelmet arra: mindenki tartsa be azt az előírást, hogy panasz esetén először a háziorvosát kell megkeresnie telefonon. Ő egy csekklista alapján végigkérdezi a beteget, s ha felmerül a koronavírus gyanúja, e mellett pedig a páciens hajlandó vállalni a karantént a megfigyelő központban, akkor irányítják hozzájuk. Ha a fertőzésre gyanús személy inkább az otthonát választja karanténnak, akkor őt nem a megfigyelő központba küldik, hanem az országos mentőszolgálat megy a lakásra tesztet készíteni.
Dr. Gunther Tibor főorvos látja már a jeleit a betegségtől való félelemben kialakuló hisztériának. Többen a gyanút felvető körülmények, panaszok hiánya ellenére is szeretnék teszteltetni magukat, és előfordul, hogy ezért félrevezetik a háziorvost.
Sajnos el kell mondanunk, hogy vannak, akik az ellenőrző listát (csekklistát) hamis adatokkal válaszolják meg, azt gondolva, akkor levesszük a mintát. De tudni kell, hogy ez közokirat-hamisításnak minősül! Ne csinálja senki, mert lehet, később, hasonló okból neki kell – mások miatt – többet várnia, hisz a hasonlóan önző gondolkodású emberek miatt nem, vagy csak később készül el az ő lelete. Nem is beszélve arról, hogy ezek az emberek a valóban rászoruló betegek ellátását hátráltathatják, hangsúlyozta a főorvos.
Megkérdeztük a szakembert: egy negatív lelet birtokában biztos lehet-e abban a páciens, hogy nem fertőzött. A fertőzésgyanús embereknél az első tesztet 48 óra múlva akkor is megismétlik, ha az negatív volt, válaszolta Gunther főorvos.
Hozzátette: tudni kell, hogy a teszt által jelzett állapot a mintavétel időpontjára igaz. Előfordulhat azonban, hogy valaki a mintavétel után hazafelé betér egy boltba, vagy találkozik egy tünetmentes vírushordozóval, s maga is megfertőződik. A lelete, amikor elkészül, még lehet negatív, hiszen a mintavétel időpontjában még valóban nem volt fertőzött.
A főorvos ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a megfigyelő központ nem mintavételi hely. Ott csak azt tesztelhetik, akit a háziorvos fertőzés gyanújával azért oda küldött, mert vállalta, hogy szükség esetén ebben az intézménybe vonul karanténba. Különösen előnyös ez azoknál az embereknél, akik idős, fokozottan veszélyeztetett szülőkkel laknak együtt, az otthoni karantént nem lehet kialakítani, illetve, ha nagyobb biztonságban érzik magukat a 24 órás orvosi, szakszemélyzeti felügyelet mellett.
Az otthoni karantént, amennyiben lehet, nyilván szívesebben vállalják az emberek, ám annak feltétele, hogy egy szobában csak a fertőzésgyanús személy tartózkodhat, s a fürdőt is csak ő használhatja.