Vastag Tamás: „Győrt mindig az otthonomnak éreztem!”

Havassy Anna Katalin Fotó: Vastag Tamás Hivatalos Facebook oldala
2024.07.25. 07:55

Ismét Tópartyra hívnak és várnak minden érdeklődőt Adyvárosba, a Szenes Iván Parkba július 27-én, ahol többek között fellép Vastag Tamás énekes-színész is, aki második otthonának tekinti Győrt, a saját dalai mellett pedig örömmel énekli a régi nagy elődők dalait. Többek között a Szenes Iván szerzemények is roppant közel állnak hozzá.

Vastag Tamás kiváló előadó, aki egész színpadi jelenlétével azt sugározza: a helyén van! Ennek egyik ékes bizonyítéka, hogy a Tóparty meghívottja, ahol a Szenes Iván Est előtt szórakoztatja a közönséget önálló fellépésével, saját, közkedvelt dalaival és néhány feldolgozással is.

Nem lehet azonban elmenni amellett sem szó nélkül, hogy Tomi a Szenes-dalokban is megtalálja a helyét, hiszen korábban a legendás szövegíró lánya, Szenes Andrea egyszer azt nyilatkozta róla: Tomiban ott van a „Szenes-lélek”. Néhány napja pedig Szulák Andrea és a Don Lázy Szwingtet társaságában Zalaszentgróton emlékeztek a magyar dalszövegírás talán valaha volt legnagyobb alakjára.

„Szenes Iván szövegei örök érvényűek, csak nyilván másfajta nyelvezeten íródtak, mint a mai dalok – kezdte Vastag Tamás, majd így folytatta: „Amikor egy szövegíró munkáihoz nyúlunk, akkor abba a szerencsés helyzetbe kerülünk, hogy olyan sokrétű dalokkal találkozunk, hogy szinte lubickolhatunk bennük. Hiszen míg a dalszerzőknek általában van egy jellegzetes stílusuk – ami általában meghatározza a munkájukat – addig a szövegíróknál ez nem áll fenn: minden munkájuk új kihívás, nekem és másoknak is.”

A régi nagy előadók dalait pedig nem szabad elfelejteni, s valamilyen szinten kötelességünk is ápolni. HIszen sokan ezeken a nótákon nőttek fel, így az énekeseknek az eredeti előadókat ismerve, meghallgatva, de nem leutánozva kell szórakoztatni az embereket.

„Például a Szenes Iván slágereknél is van egy viszonyítása a hallgatóknak valakihez, aki nagyon-nagyon jó volt annak idején. Viszont mindannyian különbözünk, tehát az előadásba a saját személyiségünkből is kell valamennyit beletennünk. Tulajdonképpen egy megfelelő ötvözetet kell ilyenkor megalkotnunk. Nehéz és felelősségteljes feladat ez, de meg kell oldanunk, hiszen azért szánták őket nekünk!” – mosolygott Tamás, aki pontosan tudja miről beszél, hiszen olyan csillagok dalait is énekli, mint például Frank Sinatra. Erre pontosan emlékezhetnek a győriek is, hiszen hat évvel ezelőtt egy különleges szilveszteri swing estet is láthattak, Vastag Tamással a reflektorfényben.

Frank Sinatra és Szenes is talpig úriemberek voltak, az általuk képviselt világ pedig Tomihoz is meglehetősen közel áll, bár azt mondja, megvan benne a kettősség is.

„Szerintem bármelyik művészembernek megvan a kicsit „Jekyll és Hyde oldala” is, s bennem is ott ez a fajta picikét kettős személyiség: próbálok úriember lenni, de azért a rock and rollért nekem sem kell a szomszédba menni!” – nevetett, mi pedig egy igencsak ütős bizonyítékot találtunk erre az állítására:

Általában sokkal többrétűbbek vagyunk mi előadók annál, mint amit az emberek látnak belőlünk. Leginkább mindig az a kérdés, hogy ezeket a dalokat és a mondanivalójukat abban a korban amelyben élünk, hogyan is tudjuk megmutatni. Ez sok esetben nehéz, hiszen önmagukban tökéletes munkák. Nincs új a nap alatt sem, hiszen az egy élethossz alatt átélhető érzéseket valaki már egészen biztos, hogy megfogalmazta előttünk. Szóval szerintem azt lehet tenni, hogy ezeket a szerzeményeket – és az általuk megírt érzéseket – az adott időben mindig megmutassák azok, akiknek erre módja van. Így nem csak felelevenítjük, hanem egyben megőrizzük ezeket az értékeket. Fontos, hogy tájékozottak legyünk, olvassunk sok verset, hallgassunk sok régi zenét, mert ezekből merítkezhetünk. Egyébként alapvetően azt gondolom, hogy a költészetnek és a zenének a legfőbb funkciója az, hogy ne érezzük magunkat egyedül: hiszen rádöbbenünk, hogy volt már valaha valaki a történelemben, aki érezte azt, amit én! Ez pedig ad egyfajta közösséghez tartozást, valamiféle erőt, hiszen ha más is végigcsinálta már, akkor nekem is menni fog!” – közelítette meg az énekes egy kicsit filozofikusan, de nagyon is szemléletesen az érzések témáját.

A nagy elődök hihetetlen munkái közül kiválasztalni a legkedvesebbet pedig nem könnyű, Vastag Tamásnak sem. Többet is énekel, a közönség szereti és elfogadja az előadását, Tomi pedig élvezi és értékeli a lehetőségeket.

„Sokféle Szenes Iván dal létezik például. Szeretem amikor kicsit humoros, és másfajta jelentéstartalommal bír, mint amit az emberek gondolnak róla. Mindig nevetek, ha megnézzük például az „Isten véled édes Piroskám” dalszövegét: hiszen a nyolcvan százalékában még magának is bizonygatja, hogy gyakorlatilag a nők jönnek mennek, és egyáltalán nem érdekli az az egy, akiről énekel. Nem számít, menjen! Menjen csak, egész nyugodtan! Ám az utolsó sorban azért csak belátja végül a büszke férfi, hogy igenis fontos az adott személy, s valójában nem is bírná nélküle… Hasonló a „Kislány a zongoránál” is, amelyet szintén nagyon szeretek, de említhetném a „Mondd, miért szeretsz te mást?” című szerzeményt is. Tökéletesen megvannak tehát a nagy vallomások, a mélyebb emberi drámák is, ám sokszor valamilyen kis vicc mögé bújtatva, aminek az a lényege, hogy az életben megélt traumákat a humor segítségével dolgozhassuk fel. – mosolygott Tomi, aki többször volt a Csináljuk a Fesztivált! című műsor kedvelt fellépője is.

Hihetetlen jól állt neki az Illés együttes „Az utcán” című dala, amelyben remekül visszaköszön amiről fentebb is beszélgettünk: az úriember, akiben bizony ott van az a csibészes rosszfiú is. A közönség imádta, Tomi pedig ismét megmutatta, hogy nem csak énekesként, hanem színészként is kiváló! A Bródy János által jegyzett dalszöveget pedig itt is érdemes igencsak meghallgatni, hiszen visszaköszön belőle mindaz, amiről fentebb beszélgettünk.

Persze Vastag Tamás a rengeteg elfoglaltsága mellett szólókarrierjét is építi, dalai közkedveltek, koncertjein a közönség ugyanúgy szereti őket, mint amikor a nagy előadók slágereit hozza magával. A győri Szenes Iván Parkban előadótt szólókoncertjén is biztosan hallhatjuk tőle majd a „Harangok”, a „Nem jön el” vagy éppen a „Rajtad gombolkodtam” című dalt is, hogy csak párat említsünk.

Az énekes-színésznek városunk pedig különösen a szívéhez nőtt, hiszen 8 évet játszott a Győri Nemzeti Színházban, amelyre mindig jó szívvel emlékezik vissza, és szívesen is beszél róla:

„Győrt mindig az otthonomnak éreztem. Nem csak azért, mert befogadott a győri közönség, hanem azért is, mert a kollégák a színházban is végig úgy álltak hozzám, mintha született győri lennék. Így nagyon fontos része az életemnek a város. Amikor elkezdtem itt játszani, akkor még nem születettek meg a gyermekeim, így mondhatom, hogy a győri közönséggel és a kollégákkal mentem át a fiatal felnőtté válás szakaszain, az élet szépségein és kihívásain is. Amíg élek, mindig emlékezni fogok mindenre, amit itt éreztem, tapasztaltam. Szóval nem tévedek el Győrben, és nem kell hozzá GPS, hogy bárhová eljussak a városban…” – zárta Vastag Tamás, akivel tehát július 27-én Adyvárosban, a Szenes Iván Parkban a Tópartyn találkozhatunk 19 órától.

Fotó: Vastag Tamás Hivatalos Facebook oldala

Kapcsolódó témák: #koncert | #szórakozás | #tóparty |