Sajnos több autóst is kellemetlen meglepetés érte a napokban Győrben, mert a gumijukat felnistől ellopták. A rendőrség természetesen nyomoz, s reméljük hamarosan meglesznek az elkövetők. Ám addig is néhány tanács, amellyel megelőzhetjük a keréklopásokat.
A Kökemence utcában kettő autóról biztos elvitték a komplett szettet, a Corvin utcában szintén leszerelték egy parkoló autó mind a négy kerekét, s úgy tudjuk, hogy a Lajta utcából is megfújtak néhány garnitúrát. Érthetően sokakban felmerül ilyenkor, hogy egy erre szakosodott csapat garázdálkodik a városban, s volt is már erre példa korábban. Akkor a nyomozás szerencsére sikerrel zárult, s több tulajnak is visszaadta a rendőrség az ellopott kerekeket.
A mostani ügy egyelőre nagyon friss, a nyomozás tart, s bízunk benne, hogy a mostani elkövetők karján is minél előbb kattan a bilincs. Azonban addig, míg a nyomozók dolgoznak, nem árt, ha mi is felkészülünk, hogy a ne arra kelljen kimennünk a parkolóba, hogy téglákra állították a kocsinkat… Ebben Szabó Csaba rendőr őrnagy, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályvezetője volt a segítségünkre.
„A kerékőr jó szolgálatot tehet, ami egy olyan kerékanya, vagy kerékcsavar (attól függően, hogy milyen autóba kell), aminek a végződése speciális kialakítású, így csak a hozzá való kulccsal lehet kicsavarni. A kerékőr használata arra szolgál, hogy megakadályozzuk azt, hogy az autónkról leszereljék a kerekeket. A kerék védelme úgy valósítható meg, hogy kerekenként az egyik kerékcsavart, vagy kerékanyát egy speciális kulccsal lehet csak levenni. Fontos, hogy menet közben mindig legyen nálunk a speciális kulcs is, mert defekt esetén így tudunk csak kereket cserélni.” – részletezte a szakember.
Egyébként szerencsére nem kell túl nagy kiadásra gondolni, mert egy készlet ára nagyságrendileg 5-10 ezer forint között mozog, és gumiabroncs vagy felni kereskedőknél általában megvásárolható. Egyszeri befektetés, ami megmenthet minket sok kellemetlenségtől.
Szabó Csaba őrnagy egy másik megoldásról is beszélt, amely hasznos lehet. Ez pedig az úgynevezett emelés, elmozdulás érzékelő modul, amely memorizálja az autó helyzetét a riasztó bekapcsolásának pillanatában és reagál az olyan változásokra, amelyek az autó elvontatását, vagy például valamelyik kerék leszerelését kísérik. Az így bekapcsoló riasztó hangja elijesztheti a tolvajokat. Fontos megjegyezni, hogy az érzékelő modul kiszűri az a széllökések miatti esetleges autó mozgásokat, így ettől nem kell tartania a tulajdonosoknak.
„Tudjuk, hogy talán azt a legnehezebb megoldani, hogy a járműveket frekventált helyen, kivilágított és őrzött parkolóban hagyják az autósok. Azonban ha erre mód van, akkor mindenképp törekedjünk rá! Ám talán a kerékőr a legkönnyebben elérhető védelmi módszer. S bár nem sérthetetlen az sem, a tapasztalatok azt mutatják, hogy nem szeretnek vele bajlódni a tolvajok: macerás, időigényes, növeli a lebukás veszélyét. Mindenképp ajánljuk a beszerzését!” – zárta a bűnmegelőzési szakember.
Fotók: olvasó és Depositphotos.com