Ki kell jelentenem, hogy a vegánok nem szenvednek és nem csak azért esznek, hogy jól lakjanak. Isteni fogásaik, trükkjeik és ételeik vannak csupán zöldségekből.
Egyre több barátunk és ismerősünk csatlakozik a húsmentes vagy teljesen vegán-, minden állati eredetű terméket kerülő- életmódhoz. Amikor többen együtt vacsorázunk, ügyelnem kell arra, hogy mindenki jól lakjon, de praktikusan is főzzek. Érdemes ezért finom vegán receptet kitalálnom és feltálalnom, hogy a többiek is megegyék, akár köretként vagy netán főételként. A vegánok receptjei nagyon változatosak és kreatívak. Játszanak a textúrákkal, azaz többet pépesítenek, szárítanak, pörkölnek, darálnak, így az ízek is intenzívebbek, az ételek pedig nagyon színesek, gusztusosak lesznek. Azok a hozzávalók, amiket nem magunk gyártunk, – pl. a tészta -, kaphatók tojásmentesen, vagy a sajtok teljesen vegán kivitelben. A vegán barátok imádni fogják ezt a nagyon zöldséges, igazi őszi raguval sült lasagne-t, mi viszont bátran megszórhatjuk egy adag sajttal, parmezánnal a végén, ha úgy még jobban csúszik.
Tipp: A zöldségragu bármilyen zöldségből elkészíthető, ami otthon van, de 3-4 félét legalább tegyünk bele.
Bevásárlólista (8 személyre):
- 500 g spenótos lasagne tészta (más tészta is megfelelő)
- Zöldségragu:
- 2 szál sárgarépa
- 1 db padlizsán
- 1 db cukkini
- 100 g gomba
- 1 cső friss kukorica
- 1 fej hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 db cékla
- kevés sütőtök
- 150 ml paradicsompüré
- 3 db nagy paradicsom
- 1 kk oregano
- 3 babérlevél
- 2 kk bazsalikom
- fél kk őrölt bors
Besamel helyett:
- 2 konzerv, főtt csicseriborsó
- fél citrom leve
- 1 ek olívaolaj
- só
Elkészítés:
Zöldségragut készítek, amihez minden zöldséget egyforma apróra vágok, főleg a keményebbeket. A legfontosabb, hogy mindezeket lepirítom a serpenyőben, így lesz intenzívebb és markánsabb íze a „pörköltnek”. Először a répával, céklával kezdem, amit apró kockákra vágtam, majd jöhet a padlizsán, pici vízzel felöntöm, lefedem és 10 percig főzöm. Ezután jön hozzá a kockázott hagyma és a többi zöldség is, amit szintén pirítok 10-15 percen keresztül. Felöntöm a paradicsomlével, a fűszerekkel és 40 percig fedő alatt főzöm.
Közben egy késes robotgépben a csicseriborsót – levével együtt -, beleöntöm a robotgépbe a citrom levével, sóval és az olajjal, majd krémesre mixelem.
Egy nagy tepsibe rétegezem: először egy kis ragu, majd rá a tésztalapok, erre a csicserikrém, majd újra a ragu. A tetejére csicseriborsókrémet és egy kis ragut hagyok. Felöntöm 2 dl vízzel, alufóliával lefedem a lasagne-t és 1 órán keresztül, 180 fokon sütöm, majd a végén fólia nélkül még 15 percig.