Észszerű alkalmazkodás az alapvető eleme annak, hogy valódi társadalmi egyenlőség valósuljon meg, ám az ehhez vezető úton még nagyon sok a tennivaló az elért eredmények mellett, hangzott el a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) szervezésében tartott nemzetközi projektzáró konferencián Győrben.
A MEOSZ elkötelezett a mozgáskorlátozott emberek méltóságteljes, önálló életének megvalósításában. Az ehhez szükséges észszerű alkalmazkodás már nemzetközi szinten deklarált jog, ám a hazai jogszabályokba való átültetése még várat magára. A törvényi változáson túl össztársadalmi szemléletváltásra is szükség van, a jogszabályi keret mellett a tartalmat a társadalomban élő embereknek kell megteremteniük a mindennapokban.
A rendszerszintű változás elindításához és megvalósításához járulhat hozzá többek között a MEOSZ 50 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével megvalósuló „Velünk színesebb a világ” – Észszerű alkalmazkodás a mozgáskorlátozott emberek mindennapjaiban elnevezésű transznacionális projektje. A horvát, román, szerb és szlovák partnerszervezetekkel közösen elért eredményeket felhasználva szeretnék elindítani a jogszabályi környezet átalakítása mellett a mozgáskorlátozott emberek önálló életét támogató komplex rendszer kialakítását.
Kovács Ágnes a MEOSZ elnöke szerint a cél az, hogy a mozgáskorlátozottak számára a társadalmi esélyegyenlőség az életük természetes részévé váljon, bárhol is élnek az országban. „Az egyéni szükségleteknek való megfelelés az egyik mérföldkő, és azt úgy érhetjük el, ha a magyar kultúra részévé válik az észszerű alkalmazkodás” – összegezte Kovács Ágnes.
Szekeres Pál, az Emmi miniszteri biztosa büszke az elmúlt közel harminc év változásaira, amelyek a fogyatékossággal élők életminőségének javításában elértek, de eredményt ezután is csak együtt, elfogadással és összefogással lehet elérni, a pénzügyi források mellett a szakértelemmel és a szemléletváltással. „Jó lenne, ha fertőző lenne az elfogadás és a szemléletváltás, átragadna mindenkire, de senkinek sem ártana. Mindig lesznek feladatok, mindig lesznek emberek, akiket meg kell győznünk az ügyünknek, de eközben a fogyatékossággal élőknek is meg kell erősödniük. A partnerségben van a titok és az építő jellegű viták visznek tovább az utunkon. A lényeg valójában annyi, hogyan tudunk olyan technológiákat, fejlesztéseket, megoldásokat találni, ami mindenkinek jó, amit finomhangolásokkal mindenki tud használni az élet bármely területén.” ” – mondta a miniszteri biztos.
„Diszkriminációnak számít 2006 óta Magyarországon a fogyatékos emberek jogairól szóló ENSZ-egyezmény szerint az esélyegyenlőség elmulasztása” – mondta Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára. „Az észszerű alkalmazkodás sarokköve a méltóságteljes életnek. Sok munka áll a társadalom előtt abban, hogy minél szélesebb körben merüljön fel az egyenlőtlenségek enyhítésének igénye.”
Vízkelety Mariann igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár szerint a jogalkotás csak első lépés, ami keretet ad, az állam, a gazdaság és a magánszemélyeknek kell azt megtölteni valós és követendő tartalommal. „Magyarországon 408 ezer fogyatékkal élő ember él, több mint felük mozgásában korlátozott. A számok beszédesek, ezért kulcskérdés, hogy ezek az emberek milyen körülmények között élnek és kapcsolódnak a társadalomhoz, a munkához, az oktatáshoz. Jogi lépések már történtek, módosult az országos településrendezési és építési rendelet, előírva a középületek külső és belső akadálymentesítését, így mára már többek között 144 bírósági épületből 138 akadálymentes a számos középület mellett. A fogyatékossággal élők nagyobb arányban válnak áldozattá ép embertársaikhoz képest. Jelenleg három áldozatsegítő központ működik Budapesten, Szombathelyen, Miskolcon, és már előkészítés alatt van a központok országos hálózattá bővítése, hogy helyben is tudjanak segíteni a felmerülő problémák megoldásában.
A konferencián elhangzott, az emberi méltóság az emberi élettel egyenlő, és annak része az önálló élet lehetősége. „Úgy élni az életet, hogy abban teljes mértékben részt vegyek, ahogy azok az embertársaim, akik nem élnek fogyatékossággal” – mondják az érintettek. Ez azonban csak akkor valósulhat meg, ha minden adott lesz hozzá, vagyis, ha az ember lesz a mérték mindenben. Hogy ez ne csak üres pátosz maradjon, az élet minden területét le kell fednie a valós társadalmi egyenlőségben az észszerű alkalmazkodásnak.
Szerző: Szabó Csilla
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt