Versenyben a legjobbak

Venesz Klaudia Fotó: MekliZ Fotóstúdió/Komlós Ádám
2025.03.06. 13:26

Az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny kiválóságai mérették meg magukat az autógyártó és gépjármű-mechatronikus, valamint az idegennyelvű ipari és kereskedelmi technikus szakmákban csütörtökön Győrben.

A feladatok ismertetésével, munkavédelmi oktatással indult a reggel az OSZTV vármegyei fordulójában részt vevő, tizenegy tanuló számára az Audi Hungaria Képzőközpontjában, majd Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára köszöntötte a jövő szakembereit. A helyettes államtitkár a versenyzéshez kapcsolódó, közös munkára hívta fel a fiatalok figyelmét. „Ez egy verseny, de valójában itt vagyunk együtt, közösen és olyan célt próbálnak elérni – legyen az egyéni, vagy közös – amire aztán majd később büszkék lehetnek”.

Pap Máté, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési igazgatója vette át a szót, aki kiemelte, hogy a duális képzőhelyek, jogszabályalkotók és a képzési centrumok is nagyon sok munkát fektettek abba, hogy a szakképzés minőségét javítsák. „Azt gondolom, hogy a pályaorientációnak egyik terepe a verseny, ahol meg lehet mutatni, hogy ki mit tud. Ennek a hazai kicsúcsosodása a Szakma Sztár Fesztivál, amire szeretnének majd eljutni.”

Pálmai Gergely helyettes államtitkár portálunknak adott interjújában kifejtette: „Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan rendszert tudtunk kialakítani, ami valóban mindenkinek egy életpályát kínál, egy olyan szakmát, amivel utána, a későbbiekben biztos megélhetése tud lenni, sőt: a felsőoktatás felé nyitott kapukkal találkozik az, aki technikusi szakmát szerez” – tűzte ki a helyettes államtitkár. A hazai szakképzésben részt vevő tanulókra okkal lehetünk büszkék: „Ha a tavalyik szakmák világversenyére, a World Skills-re gondolunk, akkor ott Magyarország az összesített éremtáblázatban az első tízben végzett, ha a tavalyelőtti, európai versenyre gondolunk, akkor ott pedig egészen kimagasló, második helyet ért el.” – tette hozzá, és kiemelte, hogy a versenyzéssel a stresszkezelést is tanulják a diákok és a szakmai ismereteiket is mélyíteni tudják. A duális szakképzés kapcsán megjegyezte, hogy ennek köszönhetően a képzőhelyeken a diákok a piacon lévő legmodernebb technológiával találkoznak.

„A Kereskedelmi és Iparkamara nagyon fontos katalizátor annak érekében, hogy a vállalkozások igényeit be tudja csatornázni az oktatásba. Az elmúlt években nagyon sok szereplő sokat tett azért, hogy a szakképzés presztízsét növelni tudjuk – gondolok itt a duális partnerekre, a minisztériumi szereplőkre, illetve a szakképzési centrumokra. Ennek az együttműködésnek az eredménye, hogy a szakképzésnek sikerült minőségében előre lépni” – emelte ki Pap Máté, a kamara szakképzési igazgatója.

Czetti Balázs projektfelelős a versenyről beszélt:  „A hat versenyző jellemzően szerviz-jellegű feladatokat kapott. Emelőgépre helyezett autókon fognak futóműveket, fékberendezést szerelni, az autógyártó fiatalember pedig egy motorszerelős feladattal is találkozik majd, illetve minden versenyzőnek egy járműdiagnosztikai feladat is lesz” – ismertette a projektfelelős a tanulók előtt álló feladatokat. Elmondta, hogy a kereskedelmi versenycsoportban öten indultak, ők projektfeladat kidolgozását kapták, amit a nap végén prezentálniuk kell.

A látványos verseny fináléjára a Hungexpon kerül sor áprilisban, ahol a szakmák tehetségei mérhetik össze tudásukat. A több fordulós versenyre az OSZTV sikeres teljesítése után juthatnak be a technikumban tanulók. A háromnapos rendezvényre a szakmaválasztás előtt álló, általános iskolai tanulókat is várják a budapesti csarnokban.