Az emberek túlhajszoltak, sosem érnek a feladataik végére, nagy rajtuk a nyomás, a téli hónapokban a napfény hiánya, a hideg is különös hatással lehet szervezetünkre. A krónikus fáradtságnak számos oka lehet, ezt gyűjtöttük egy csokorba.
Sport
Rengeteg időt töltünk a munkahelyünkön, nagyon sokan vannak, akik közel 8 órán át ülnek az íróasztalnál. A mozgásszegény életmódról mindenki tud mindent, és azt is tudjuk, hogy nagyon hosszú utat kell megtenni az íróasztaltól az edzőteremig vagy a sportpályákig – főleg mentálisan. Az ülőmunka nemcsak testsúlygyarapodást okoz, de aki nem mozog, az fáradtnak és lassúnak érzi magát. Ráadásul a minőségi alváshoz el kell fáradnia a testnek, és le kell nyugodni az elmének, ezt csak sporttal tudjuk elérni. A sport nemcsak hogy fiatalon tart, hanem elősegíti a jobb minőségű alvást is. Mindegy, hogy reggel, ebédszünetben, vagy az este sportolunk, az edzés növeli a szervezet alvásigényét.
Kiszáradás
Mennyi vizet iszunk? Keveset. Pedig a kiszáradás nagyban hozzájárul fáradtsághoz. Sokan ráadásul víz helyett cukros italokkal és koffeinnel telítik szervezetüket. A kiszáradás káros hatással van a szervezetünkre: szerveink nem működnek olyan hatékonyan, mert a szívünk nem tudja megfelelő mértékben pumpálni az oxigénben gazdag vért, így fáradtak, kimerültek leszünk.
Napi 8-10 pohár víz már elegendő ahhoz, hogy a szervezetünk olajozottan működjön. Ráadásul agyunk 85%-át víz alkotja, ez is azt mutatja, hogy mennyire lényeges az optimális vízháztartás fenntartásának. Az elegendő folyadék bevitele segíti azt, hogy az energiaszintünk egész nap megfelelő legyen.
Táplálkozás
Szakemberek folyamatosan figyelmeztetnek az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás szükségességére. Ezzel nagyban hozzájárulhatunk ahhoz, hogy jól érezzük magunkat.
Depresszió és stressz
A tartós fáradtság oka lehet a depresszió és a stressz is. Néha nem is gondolnánk, hogy ez az alapvető baj, van, hogy egyszerűen csak azt vesszük észre: alulmotiváltak vagyunk, és nincs kedvünk még felkelni sem. Az érzelmi lehangoltság a legtöbb embernél jelentkezik élete valamelyik szakaszában, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, tenni kell ellene. Ha a sport sem segít, forduljunk szakemberhez!
Vércukor kiegyensúlyozatlanság
Az erőtlenség oka lehet a kiegyensúlyozatlan vércukorszint. Ha sok feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, vagy nagy mennyiségben olyan élelmiszert, amelynek magas a cukortartalma, akkor a vércukorszintünk ingadozhat. Ezért fontos kizárni az étkezésből a finomított cukrot.