Elindul a Győr+ Média legújabb magazinja, mely az ifjúságvédelem különböző aspektusaival foglalkozik. Mihályi Orsi vendégei olyan szakemberek, akik más-más területen találkoznak azokkal a problémakörökkel, amelyek elsősorban a fiatalokat érintik, legyen az a drog, az alkohol, a szexualitás kérdései, vagy épp az iskolai zaklatás. Az első adás vendége Horváth Glória, szociális munkás.
A Győr+ Média új magazinja az ifjúságvédelemmel foglalkozik: olyan eseteket és témákat járunk körbe szakemberek segítségével, akik nap mint nap találkoznak akár a drogokkal, akár a bántalmazással, akár a szexualitásból fakadó problémákkal és az ezekkel küzdő fiatalokkal. Mihályi Orsi 10 részes műsorát hetente közöljük, minden hétfőn 19:25 perckor a Győr+ TV-ben és az online felületeken, a Győr+ Rádió műsorán pedig 19:00 és 20:00 között hallhatóak a beszélgetések.
Az első adás témája az iskolai bántalmazás, zaklatás, azaz angol szóval a “bullying” (a kifejezés a bully, azaz erőszakos verekedő, zaklató embert, vagy megfélemlítő viselkedést takar általában). Horváth Glória okleveles civil- és közösségfejlesztő szakember, szociális munkás volt az első adás vendége.
Az ifjúságvédelem jelentőségével kapcsolatban Horváth Glória már az adás elején kiemelte: minden diák-korcsoportot érint a téma. A szakember kiemelte: jó képességű, jó háttérrel rendelkező diákok esetében is előfordulhat, hogy ilyen problémába ütköznek. Horváth Glória iskolában dolgozó szakemberként kiemelte: van, amikor már az ő hatáskörén kívül esik a segítségnyújtás, de ilyen esetekben mindig megkeresik a megfelelő szakembert, aki beavatkozhat.
A szakember kiemelte: nem feltétlen az iskolában történő konfliktusokról beszélünk a bullying esetében, és jellemzően hosszabb távú történet, amelyben akár az egész osztály részt vehet. A leginkább szembetűnő a fizikai bántalmazás, de a verbális és lelki bántalmazás jeleit is fontos észrevegyük, ugyanis – mint azt Horváth Glória elmondta – a gyerekek bármilyen tulajdonságra képesek “ráakaszkodni”, az miatt egymást bántani. A kiközösítés hagyományos formái mellett az online kiközösítésről is szó esik az adásban.
Mihályi Orsi arról is kérdezte Horváth Glóriát: mit vehetünk észre a gyerekünkön, ha zaklatják, hogyan változik a viselkedése ebben az esetben? Mit lehet tenni, amikor a szülői érdeklődésre, hogy mi történt az iskolában, az a válasz érkezik, hogy “semmi”? Az alapvető szabály, amire érdemes megtanítani a gyerekeket, az az, hogy “addig menj, amíg valaki meg nem hallgat” – véli Horváth Glória.
Győrben szerencsére minden közösségben és intézményben található olyan szakember, akihez lehet fordulni, ezzel kivételes helyzetben van a város – hangzott el az adás egy pontján.
Egy bántalmazó szituációban mindig többen szerepelnek: a bántalmazott, a bántó, és a szemlélődők szerepe is nagyon fontos – hívta fel a figyelmet Horváth Glória. A műsor további részében szó esik arról, hogyan kezel egy-egy esetet szakemberként, és mennyire fontos, hogy a gyerekek bízhassanak egymásban és az őket körülvevő felnőttekben is.
A teljes adás itt megtekinthető a Győr+ Média Youtube-csatornáján: