Nem kérdés, hogy ha turizmusról van szó, akkor Győr vonzereje töretlen, épített örökségével, kulturális kínálatával, szállodáival és színvonalas intézményeivel párját ritkítja a vármegyeszékhely. Magyarország műemlékekben harmadik leggazdagabb városa rengeteg kincset őriz, az itt élőknek és az ide látogató vendégeknek is ezer arcát mutatja az év minden időszakában. A Turizmus Világnapján több program is lehetőséget nyújtott arra, hogy még jobban megismerjük a folyók városát.
Mi is örömmel vetettük bele magunkat a város felfedezésébe, már csak azért is, mert pénteken két alkalommal is lehetőség volt arra, hogy a városházán barangoljunk. De mielőtt röviden bemutatjuk a francia-reneszánsz, neo-barokk stílusban épült tornyos házat, lássuk, milyen céllal jött létre a Turizmus Világnapja.
A turisztikai ágazat 1980 óta minden évben szeptember 27-én ünnepli a Turizmus Világnapját, melyet az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) azzal a céllal hozott létre, hogy ezen a napon a turisták és a turisztikai szolgáltatók, valamint a turisztikai szektorban dolgozók együtt ünnepeljék a turizmust és felhívják a figyelmet annak kulturális, társadalmi, illetve gazdasági értékére.
És akkor íme egy kis történelem, egy kis adalék hazánk (számunkra) legszebb Városházáról!
Győrben 1894-ben híre ment, hogy elbontják a Tűztornyot, hogy helyébe néhány éven belül egy új városházát építsenek, a régi ugyanis a nagyléptékű fejlődésnek köszönhetően már kicsinek bizonyult. A győriek ragaszkodtak hozzá, hogy a korábbi jelkép valamilyen formában továbbéljen az épülő intézményben, hogy a Tűztorony meghatározó formája emlékként szerepeljen a tervekben.
Bisinger József, győri üveges-mester hagyatéki hozzájárulásával, országos tervpályázatot írtak ki, melyre 16 pályamű érkezett, s bár Alpár Ignác tervét fogadta el a bíráló bizottság, végül nem vállalta a munkát, ezért a második “befutó” Hübner Jenő ötlete nyomán épülhetett fel a díszes, 85 méter hosszú, 40 méter széles, és 59 méter magas toronnyal, valamint több mint 200 helyiséggel ékeskedő intézmény.
A millenniumi ünnepséget Győrött 1896. május 14-én rendezték meg, ezt a különleges alkalmat használták fel arra, hogy a városháza építését megkezdjék. Az első szimbolikus kapavágást Zechmeister Károly polgármester tette meg, az intézmény felavatását 1900. március 19-én tartották. Természetesen a városházát azóta többször felújították, a legnagyobb rekonstrukcióra 1981-84 között került sor.
A tornyos épület Győr egyik kiemelt jelképe, így az itt élők számára is nagy öröm, amikor különböző programok segítségével közelebbről is megismerhetik.
Különösen a közelmúltban megújult, eredeti pompájában helyreállított dísztermet, de talán a legnagyobb attrakció az a gyönyörű panoráma, mely a toronyból tárul elénk. A pénteki világnapon rendezett találkozón az önkormányzat munkatársai, Gyarmathy Orsolya és Vörös Bernadett kalauzolták az érdeklődőket, mi pedig a helyszínen ismét megbizonyosodhattunk róla, hogy miénk a legszebb városháza.