Villányi Tibor, a Győri Zsidó Hitközség elnöke „a győri egyházi létesítmények és emlékhelyek megőrzésében, működtetésében vállalt, maradandó értéket teremtő munkája, valamint a történelmi hagyományok és szellemiség ápolása terén végzett példaértékű tevékenysége elismeréseként” vehette át a Győr Megyei Jogú Város díszpolgára címet március 15-én.
Villányi Tibor tősgyökeres győri, szüleitől korán megtanulta a mások iránti tiszteletet és segítségnyújtást, és ez az elv egész életén át végigkísérte. Az iskolái pedig nemcsak a szakmai kihívásokra, hanem a nagybetűs életre is felkészítették. 44 éve a Győri Zsidó Hitközség elnökeként arra törekedett, hogy folyamatosan fenntartsa a zsidó hitéletet, hogy minden ünnepen összegyűljenek, hogy megemlékezzenek a mártírjaikról.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy az emberek, kiváltképpen a győriek, ne hagyják feledésbe merülni a Holokausztban elpusztított polgártársaink emlékét. Emlékoszlopot állíttattunk a zsinagóga udvarán annak a közel négyszáz 14 évesnél fiatalabb, győri, zsidó vallású gyermeknek, akit 1944-ben elhurcoltak és meggyilkoltak. Városunkból és környékéről öt-hat ezer embert deportáltak és vittek haláltáborokba, az ő emléküket egyelőre sajnos nem őrzi méltó emlékmű” – emelte ki Villányi Tibor.
A hitközség elnöke beszélt arról is, hogy a győri zsidóságnak nagy múltja van, 1944-ig sokat tettek a város érdekében, gyárakat, cégeket alapítottak, működtettek, többek között a vagongyárat, a szeszgyárat, az olajgyárat, a textilgyárat – egy feudális városból ipari nagyhatalmat építettek fel.
Villányi Tibor fontosnak tartja, hogy a zsidó temetőkben rendbe tegyék az elhagyott „kirabolt” sírokat, hogy az elhunytak méltó körülmények között pihenhessenek. A győri zsidó temető a vidékiek közül a legszebb, a legjobban karbantartott.
Büszke arra is, hogy nyolc éve töretlen sikerű a Zsidó Szabadegyetem, ahol a résztvevők 95 százaléka nem zsidó vallású. A kulturális életben a Karzat Alapítvánnyal működnek együtt, már több mint egy évtizede részt vesznek az Öt Templom Fesztivál megszervezésében, programjaiban.
A zsinagógát 2006-ban újították fel, visszakaphatta a szentély korabeli szakrális formáját, ma a Széchenyi-egyetem tulajdonában van, akikkel jó kapcsolatot ápol a Zsidó Hitközség. Mérföldkő volt a hitközség életében, amikor 2012-ben felavatták a Menházat, ahol egy zsidó helytörténeti és vallástörténeti tárlat látható, olyan, amely sehol nincs máshol vidéken. Jó hírként árulta el Villányi Tibor, hogy egy állandó holokauszt-kiállítás nyílik az épület 300 négyzetméteres pincéjében, ahol bemutatják a zsidóság történetet, az ünnepeiket, a szokásaikat, azokat az ősöket, iparos-kereskedőket, akiknek köszönhetően Győr az ország második legnagyobb ipari városává fejlődhetett.
„A díszpolgári cím hihetetlen elismerés számomra. Nagyon jólesett, nem számítottam rá, hiszen én nem a díjakért teszem a dolgom, de igazi koronát jelent a negyvennégy éves munkásságomon. Azért vagyok, hogy segítsek, mert addig él az ember, amíg tud tenni, tud adni. Azt ígérhetem, hogy továbbra is töretlen elszántsággal képviselem a hitközségünket, Győr egykori és mai zsidóságát, és a város egészének a javát szolgálom” – zárta a beszélgetést Villányi Tibor.