Első alkalommal szervezte meg a Magyar Honvédség a „Hon-Védd” A magyar történelem katonai képekben című rajzversenyt, amelyre szép számmal érkeztek pályaművek az iskolásoktól. Az ünnepélyes eredményhirdetést Győrben tartották.
Az eredményhirdetéssel egybekötött ünnepséget a MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred alárendeltségébe tartozó 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóalj szervezte, s a rendezvényre megérkező diákok és tanáraik, illetve a meghívott vendégek már a kezdés előtt megcsodálhatták azokat a műveket, amelyek beérkeztek a pályázatra.
Az eredményhirdetés előtt Baráth István dandártábornok, a Magyar Honvédség, Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság parancsnoka mondott köszöntőt, aki kiemelte, hogy még őt is meglepték a pályázók, olyan színvonalas és minőségi munkákat küldtek be. Azt is elmondta, egy vándorkiállításról van szó, s a parancsnoki értekezleten azt is szorgalmazni fogja, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is láthassák a hallgatók a műveket.
Egyébként a 11-14 éves korosztályból 8 megyéből 148 pályamű érkezett be, míg a 15-18 éves korcsoportból 6 megyéből 24 alkotás került a zsűri elő, akiknek így érhetően nem volt könnyű dolga.
A dandártábornok azt is hangsúlyozta, hogy a honvédelmi nevelés nagyon fontos, hiszen a Magyar Honvédség egyik legfőbb feladata a hazafias gondolkodásmód átültetése a fiatalokba.
„Az általános iskolások számára kiváló lehetőség a nyári Honvédelmi Tábor, ahol megismerkedhetnek a katonás élet alapjaival miközben persze jól is érezhetik magukat, s sok esetben sikerül bennük tovább fokozni az érdeklődést a honvédség iránt. Ez azért is jó, mert a továbbtanuláskor már célzottan választhatnak olyan középiskolát, ahol kadétprogram működik, ami már ismét egy újabb lépcsőfok a katonává válás útján, majd jöhet akár a felsőoktatás is – zárta a parancsnok.
A zsűrielnöki feladatokat Szásziné Fekete Mária pedagógus látta el, aki elmondta: „Betekintést nyerhettem abba az vizuális kultúrába, ami az egész Dunántúlt jellemzi. Kilenc megyéből érkeztek a pályázatok, amelyek megmutatták, hogy a mai diákok hogyan is látják a honvéd szerepét a 21. században.” – majd arról is beszélt, hogy a tanulók a különféle technikákat is nagyon kreatívan és sokszínűen ötvözték. Megjelent az akvarell, a tus, a tempera, és a vegyített technikák is.
„Azt láttam sok munkában, hogy fontos volt, hogy a kép ne csak statikus legyen, hanem megjelenjen az interakció is. Tetszett, hogy sokan alkalmazták a többszereplős ábrázolást is.” – fogalmazott a zsűrielnök.
A legtöbb pályaművet egyébként a móri Gárdonyi Iskolából küldték, akik több díjat is kiérdemeltek. Ebben az iskolában tanulásban, értelmileg akadályozott, súlyosan, halmozottan fogyatékos gyerekek járnak, akik a Győr+ Híradó stábjának örömmel nyilatkoztak.
Egyébként minden megyéből az első három helyezett pályaművet díjazták, az elsők pedig az oklevél és az ajándékcsomag mellé még egy remek lehetőséget is kaptak: részt vehetnek az ország 25 honvédelmi táborából bármelyikben, természetese térítés mentesen. A díjátadók között a dandártábornok mellett részt vett Sipos Antal ezredes az MH.6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred parancsnoka is, aki szintén örömmel gratulált az ifjú tehetségeknek.
Ez volt az első „Hon-Védd” , A magyar történelem katonai képekben című rajzpályázat amelyet a Magyar Honvédség szervezett, de látva a nagy sikert várhatóan jövőre is meghirdetik az eseményt.
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt