Újabb adással jelentkezik a Kérdés-Kör - a Győr+ közéleti beszélgetős műsora, ami nem nélkülözi a politikát sem. A negyedik részben szó esik a választásról, a baloldali ellenzék belső konfliktusairól, a Fidesz kongresszusáról, és az inflációs helyzetről is. A vendégek: Kohán Mátyás külpolitikai elemző és újságíró, valamint Simon Róbert Balázs, győri országgyűlési képviselő.
Az adás első témája Pintér Bence volt, aki ellenzéki polgármester-jelölt lesz a 2024-es önkormányzati választásokon. Mint azt a Győr+ is megírta, az ugytudjuk.hu újságíróját rágalmazásért ítélte el a Szombathelyi Járásbíróság. Ahogy Simon Róbert Balázs fogalmazott: „Tanulságos ez az eset, teljesen egyetértek a polgármesterrel, aki ebben az esetben feljelentést tett.” Kohán Mátyás hozzátette: ez egy irigységre, rossz emberi érzésekre, aljasságokra bazírozó kampányeszköz volt már akkor is, amikor még Pintér Bencéről úgy tudtuk, hogy újságíró.”
Simon Róbert Balázs a választásról szólva elmondta: civil szervezet mögé elbújva, pártlogók nélkül indulnak el a baloldali ellenzék jelöltjei a jövő évi választásokon, hogy megtévesszék a választókat. Pintér Bencéről kifejtette: ez abból is látszik, hogy akiket meghív Győrbe az előadásaira és beszélgetéseire, mind a baloldalhoz köthetőek. Kohán Mátyás kifejtette: a DK azonban kihúz ebből az összefogásból, számukra ugyanis a többi, az 5 százalékos bejutási küszöb (ez a parlamenti választásokra érvényes szavazati arányt jelöli – a szerk.) környékén lévő párt által ajánlott jelöltek nem megfelelőek. „A DK rendelkezik egy országos támogatottsággal, amely az ellenzéki pártok közül kimagaslik, a kormánypártokat messziről sem közelíti meg. De nem rendelkezik Győrben hiteles, bejáratott arcokkal. Felvetődik a kérdés, hogy akarnak-e ők nyerni Győrben” – mutatott rá Kohán Mátyás.
Az ellenzéki összefogás esélyeiről Simon Róbert Balázs azt mondta: várhatóan civil szervezet mögé fognak beállni a pártok, az öt évvel ezelőtti összefogás nem vezetett eredménye. Ha összefogás alakulna ki az ellenzék részéről, az sem befolyásolná az eredményeket. Győr alapvetően jobboldali orientációjú város. Nem egyszerű itt ellenzékiként labdába rúgni – foglalta össze a képviselő.
Kohán Mátyás hozzátette: nem túlzás ellenzéki jelöltnek mondani Borkai Zsoltot, aki 2019-ben már majdnem átjátszotta egyszer a baloldal kezére a várost. A kérdés az, hogy lesz-e harmadik ellenzéki jelölt? – vetette fel a politikai elemző.
A Fidesz legutóbbi, tisztújító kongresszusára áttérve Simon Róbert Balázs elmondta: ez egy fontos esemény, de nem volt meglepetés a mostani tisztújításon.
Szükséges az állandóság, és szükségesek a profi politikusok. A rendszerváltás utáni időszaknak kiemelkedő szereplője Orbán Viktor – foglalta össze az országgyűlési képviselő. „Egyedi jelenség Európában, ami Magyarországon megfigyelhető. A magyar konzervativizmus demográfia-álló” – mondta Kohán Mátyás, utalva arra, hogy a fiatalabb generációk is jól tudnak azonosulni a Fidesz politikájával. Győri szempontból azért volt fontos a kongresszus, mert megmaradt az a struktúra, amiben az elmúlt években dr. Dézsi Csaba András sikeresen lobbizott a város érdekéért – emelte ki Kohán Mátyás.
A következő téma az infláció kérdése volt, amelynek letörését a kormány decemberre ígérte, ehelyett már novemberre sikerült tíz százalék alá szorítani a gazdasági mutatót. Simon Róbert Balázs kiemelte: tavaly augusztus után megtorpant a gazdaság, megállt a fejlődés, és beindult az infláció, mostanra azonban visszaállt a növekedés, és a reálbérek is emelkedni kezdtek.
A jövő év közepére 4-5 százalékra csökken az infláció az előrejelzések szerint – mondta Simon Róbert Balázs. A képviselő emlékeztetett arra: a bérek is emelkedő irányba mennek, hiszen nemrég megegyeztek a munkavállalókkal és munkaadókkal a bérminimum és a minimálbér emeléséről.
Beragadhattunk volna egy kétszámjegyű inflációs pályára, de ez nem történt meg, és ez hatalmas siker – jelezte Kohán Mátyás. Győrnek kiemelten fontos, hogy a gazdaság jól működjön, hiszen a magyar ipar kvintesszenciája a hazai gazdaságnak – mutatott rá a szakember.
Az adás utolsó két témája a szuverenitás védelmét célzó törvénytervezet volt, amelynek nyomán létrejött az országban a Szuverenitásvédelmi Hivatal. A célja ennek, hogy a külföldi pénzügyi támogatásoknak, melyek a választások befolyásolását célozzák, elejét tudják venni. Ezeknek a pénzeknek az elfogadása bűncselekménynek minősül – foglalta össze Simon Róbert Balázs.
Utoljára a vendégmunkások foglalkoztatását szabályozó törvény került szóba. Ez kimondja, hogy ameddig egy állás betölthető magyar munkavállalóval, addig nem szabad külföldi vendégmunkást felvenni a helyére. Erről Kohán Mátyás azt mondta: a magyar munkavállalók érdeke, hogy a feszes munkaerőpiac megmaradjon, hiszen így biztosíthatóak a magas bérek mindenki számára.
A teljes adás itt tekinthető meg: