A változó klímánk, a felmelegedés, a szélsőségek, az igazi tél hiánya és a csapadék hektikus eloszlása, ami valójában csapadékhiányban nyilvánul meg, nemcsak a kertbarátokat, de még minket, gyakorló kertészeket is mindennap újragondolásra, áttervezésre és a megszokott rutinfeladatok akár teljes felülírására kényszerít.
Igen, megint egy érdekes tél van mögöttünk, a húsvéti ünnepek alatt hűvösebb volt, mint karácsonykor, sőt volt, ahol még hó is esett. Nem is beszélve az áprilisi fagyos hajnalokról, a gyümölcskertészek szomorú napjairól. De a fagy nemcsak a gyümölcsösben tett kárt, hanem a kint felejtett, vagy már a türelmetlen kertbarátoknál kirakott dísznövényeket is megcsípte.
Legnagyobb tanulság, hogy legyünk türelemmel, csak május közepétől vigyük ki a szabadba az átteleltetett dísznövényeinket. Az egynyári kerti és balkonvirágok szabadba kirakásával is várjuk meg a május közepét, ugyanis ezek a növények nemcsak megfagyhatnak, de meg is fázhatnak, amitől a növény fejlődése leáll vagy lelassul, megtörpül. Legyünk azzal tisztában, hogy a kertészetekben a fóliában vagy az üveg alatt 18-20 °C van.
Sajnos mostanában a szél is többet fúj a szokásosnál, és ez is csak fokozza a talajfelszín kiszáradását. Ez egész évben probléma. Ezen hatás tompítására a legjobb, ha dísznövényeink között mulcsolunk, azaz letakarjuk a talajfelszínt valamilyen növényi részekkel. A legjobb és legkönnyebben előállítható az egészséges növényeink metszéséből származó nyiradék ledarálása (ágdarálóval) és ezen darálék 4-5 cm vastagon való elterítése. A letakart talajfelszín nem szárad ki olyan gyorsan, a darálék bomlásakor tápanyag (humusz) keletkezik, lazul a talaj szerkezete, növekedik a vízfelvevő és megtartó képessége. Ha már talajtakarás, számos aprított kőzet is kapható, amikkel a talajt letakarhatjuk a növényeink között.
Amire érdemes figyelni: hogyha nagyon sötét színűt választunk, az felmelegíti a környezetét, így növényeinket is. Legjobbak a vulkáni tufa aprítékok, mert ezek szerkezetüknél fogva még a vizet is tárolják. Sőt az olasz kertészek még a talajkeverékbe is beleteszik talajlazításra és vízmegkötésre. Ha kőzetet választunk, akkor a kőzet és a talaj közé érdemes geotextíliát vagy agroszövetet tenni, így a kőzet nem keveredik bele a talajba és 2-3 cm vastagságban is már jól takar, sőt így kevésbé gyomosodik.
Javaslom, hogy mielőtt egy komplett kertet eltakarunk akár növényi, akár kőzet törmelékkel, próbáljuk ki egy kisebb részen.
Ha a kései fagyok károsították a már visszametszett növényeinket, várjuk meg, míg újból megindulnak és ezt követően az elhalt részeket távolítsuk el, ismételten vágjuk vissza.
Ha május, akkor palántavásárlás: legyen az dísznövény vagy zöldség. Ne feledjük, csak szép, egészséges színű, ép, teljesen körbenőtt gyökérzetű növényt vásároljunk!