Védőoltás

Mellékhatás nélkül is hatékony a vakcina

Fotó: MTI/Krizsán Csaba
Hajba Ferenc
2021.05.26. 06:28

Az oltások mellékhatásait nem szabad felhasználni az oltás hatékonyságának mérésére -figyelmeztet Veenu Manoharan, a Cardiff Metropolitan University immunológus tanára. Álláspontját a német focus.de idézi.

„A barátnőmnek olyan hidegrázása volt, hogy egész éjszaka dobálta az ágy.– panaszkodik második oltása után egy győri, harminc év körüli nő. Hozzáteszi: szenvedett, de legalább megtudta, hogy kialakult az immunvédekezése. „Bezzeg nekem még csak egy kis fejfájásom se volt, lehet, hogy csapvizet lőttek belém.”

Az egyik magánlaborban várakozók beszélgetnek. Azért jöttek, hogy megméressék, kialakult-e antitest, immunvédekezés az oltás után, kimutatható-e a vérből az immunválasz. A doktornő a vérvétel előtt megnyugtatja őket: semmi köze a védekezőmechanizmus működésének ahhoz, hogy milyen mellékhatásokat okoznak az oltások. Meglátjuk, hitetlenkednek a lányok. Később kiderül az aggódásuk oka is. Egyikük gyermekvállalás előtt áll – őt a barátja is elkísérte a vizsgálatra, az ajtón kívül várakozik –, a másik lány viszont még legalább egy évet várna vele, pedig a nála tíz évvel idősebb partnere már régebb óta sürgeti.

Az egész világon elterjedt az a vélekedés, hogy az oltások mellékhatásának intenzitásából következtetni lehet a vakcina hatásosságára.

A focus.de nemzetközi hírű szakértői cáfolják ezt a hiedelmet. Veenu Manoharan professzor kijelenti: A vakcinákra adott eltérő immunválasz ellenére a legtöbb ember immunis lesz a koronavírussal szemben, a mellékhatások jelenlététől, hiányától és súlyosságától függetlenül.

A professzor szerint mindenekelőtt a velünk született immunrendszer reagál a vírusra. Nem specifikusan, hanem minden idegen testre ugyanúgy, például a lázzal.

Amikor a kórokozók legyőzik ezt az első akadályt, akkor lép közbe a megszerzett immunvédekezés. Az oltás után kialakult tüskefehérje gyulladást, lázat okozhat.

Egy amerikai tanulmány megállapította, hogy a mellékhatások 79 százaléka a nőktől származik. Ez azért van, mert a férfiakban több a tesztoszteron, mint a nőknél, a hormon pedig hajlamos csillapítani a gyulladást, és ezáltal az oltási reakciókat is.

Kapcsolódó témák: #koronavírus | #védőoltás |