A politikai vezetők sorra reagálnak Trump győzelmére

Győr+ Illusztráció: Pixabay
2024.11.06. 11:17

Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje helyi idő szerint szerda hajnalban a támogatói előtt tartott beszédében bejelentette, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke. A hírre a politikai vezetők is sorra reagálnak, ezeket gyűjtöttük most össze.

Magyarország:

Ahogy azt már korábban külön is megírtuk, Orbán Viktor reggel a hivatalos közösségi oldalán tett közzé videót az amerikai elnökválasztás eredményével kapcsolatban, amelyben elmondta:

“Fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését, hatalmas küzdelmet”

Részletek:

 Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerda reggel szintén a Facebook-oldalán reagált az amerikai eseményekre:

„Az amerikai választók döntése nyomán jó reményünk lehet arra, hogy a magyar-amerikai politikai együttműködés újra csúcsformába kerül” s többek között azt is hozzátette, hogy „minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen.”

Részletek:

Ukrajna:

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-alkalmazásban gratulált Donald Trumpnak választási győzelméhez, és azt üzente: várakozással tekint az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé Trump elnök határozott vezetése alatt.

Az ukrán elnök felidézte szeptemberi találkozóját Trumppal, és elmondta, hogy nagyra értékeli a „béke az erő révén” megközelítést.

„Ez az az elv, amely a gyakorlatban igazságos békét hozhat Ukrajnának. Remélem, hogy együtt meg fogjuk valósítani. Várjuk az erős Amerikai Egyesült Államok korszakát Trump elnök határozott vezetése alatt” – írta Zelenszkij.

Kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államokban erős kétpárti támogatásban részesül Ukrajna, és Ukrajnát „Európa egyik legerősebb katonai hatalmának” nevezte, amely elkötelezett Európa és a transzatlanti közösség hosszú távú békéje és biztonsága mellett.

„Alig várom, hogy személyesen üdvözöljem Trump elnököt, és megvitassuk, hogyan erősíthetjük Ukrajna és az Egyesült Államok stratégiai partnerségét” – tette hozzá az ukrán elnök.

Nagy-Britannia

Gratulált szerdán a brit miniszterelnök Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez.

Sir Keir Starmer a Downing Street ismertetése szerint “történelmi választási győzelemnek” nevezte Trump sikerét, és közölte: várakozással tekint a megválasztott amerikai elnökkel folytatandó együttműködés elé a következő években.

A munkáspárti brit kormányfő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a lehetséges legszorosabb szövetségesi viszonyban áll egymással, és vállvetve küzd a szabadság, a demokrácia és a vállalkozószellem közösen vallott értékeinek védelméért.

Starmer kifejtette: tudja, hogy Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere a következő években is sikeres lesz olyan területeken, mint a gazdasági növekedés, a biztonság, az innováció és a technológiai fejlődés.

Franciaország:

Emmanuel Macron francia államfő gratulált szerdán az X-en Donald Trump republikánus párti elnökjelölt választási győzelméhez.

Macron azt írta: készen áll ismét együttdolgozni Trumppal a korábbi közös négy évhez hasonlóan. A közös munkát a francia elnök “tisztelettel és ambícióval” képzeli el, “a béke és a jólét” megteremtése érdekében.

Olaf Scholz német kancellár telefonon beszélt szerda reggel Macronnal az előző napi amerikai elnökválasztás eredménye kapcsán.

A két vezető megállapodott abban, hogy a kérdésről “szorosan egyeztetni fognak” – közölte a német kormány egyik szóvivője.

Emmanuel Macron ezzel kapcsolatban azt közölte: “még egységesebb, erősebb és szuverénebb Európáért fognak dolgozni ebben az új kontextusban, együttműködve az Egyesült Államokkal és védelmezve az érdekeinket és értékeinket”.

Románia:

A bukaresti vezetők a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget hangsúlyozva gratuláltak szerdán Donald Trump választási győzelméhez, kifejezve meggyőződésüket, hogy visszatérése a Fehér Házba békét, biztonságot és jólétet eredményez mindkét nép számára.

A mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannis államfő az X-en közzétett üzenetében kiemelte: Románia az Egyesült Államok erős és elkötelezett stratégiai szövetségese.

“Amerikai-román közös erőfeszítéssel békét és jólétet fogunk hozni országainknak és másoknak, megvédve közös érdekeinket” – fogalmazott a román elnök.

Az elnökválasztáson induló Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök Facebook-bejegyzésben fejezte ki meggyőződését, hogy Donald Trumppal közösen sikerül szintet lépni az amerikai-román stratégiai partnerség megerősítésében, gazdasági téren történő bővítésében.

“Trump elnök vezetése békét, biztonságot és jólétet biztosít állampolgáraink számára” – hangoztatta a román miniszterelnök.

A román jobboldali szavazók támogatására igényt tartó Nicolae Ciuca házelnök, a Nemzeti Liberális Párt államfőjelöltje is Facebookon gratulált Donald Trump visszatéréséhez, hangsúlyozva, hogy (elnökké választása esetén) mindent megtesz azért, hogy fejlessze az amerikai-román stratégiai partnerséget, amelyre nagy szükség van ezekben a válságos, fenyegetésekkel teli időkben.

“Románia biztonsága a legfőbb számomra! Isten áldja Romániát! God bless USA!” – zárta üzenetét a román házelnök.

Németország:

Olaf Scholz német kancellár gratulált szerdán Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez, és hangsúlyozta, hogy országaik folytatják az együttműködést.

“Németország és az Egyesült Államok hosszú ideje sikeresen dolgozik együtt azon, hogy erősítse a jólétet és a szabadságot az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Ezt a jövőben is folytatjuk” – írta Scholz az X-en.

Annalena Baerbock német külügyminiszter kijelentette: Berlin “megbízható és közeli szövetségese” marad az Egyesült Államoknak.

Az amerikaiak “szavaztak, Donald Trump győzött, gratulálunk neki” – üzente a német tárcavezető.

Lengyelország:

Donald Trump választási győzelméhez gratulált szerdán Andrzej Duda lengyel elnök, az előzetes szavazási eredmények közlése után.

„Gratuláció, Trump elnök úr! Megcsináltad!“ – írta meg Andrzej Duda a Facebook közösségi honlapján.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter rendkívüli sajtóértekezletén arról biztosította a közvéleményt, hogy folyamatosan kapcsolatban van a biztonságpolitikáért felelős, Trumphoz közeli „legmagasabb politikai képviselőkkel”. Európának „sürgősen nagyobb felelősséget kell vállalnia biztonságáért” – hangsúlyozta Sikorski. Az Európai Unión (EU) belül „visszanyert hitelessége”, valamint az Egyesült Államokkal ápolt jó kapcsolatai révén Varsó „élenjáró lesz az uniós ellenálló-képességek növelésének folyamatában” – ígérte a miniszter.

Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester – a kormánykoalíciót vezető Polgári Koalíció egyik lehetséges elnökjelöltje a jövő májusi lengyel elnökválasztáson – a TVN24 lengyel kereskedelmi hírtelevízióban kijelentette: Lengyelország „ideális NATO-tag Trump számára“, mivel jelenleg a szövetségen belül az Egyesült Államok után a legtöbbet – a GDP közel 5 százalékát – költi védelemre.

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter szerdán kitüntetéseket adott át a Lengyelországban szolgáló amerikai katonáknak a november 11-i lengyel állami ünnep alkalmából. „Amerika döntött, a demokrácia döntött, az amerikaiaknak megvan a 47. elnökük, gratulálunk” – jelentette ki beszédében Kosiniak-Kamysz. Aláhúzta: Lengyelország és az Egyesült Államok „állandó, változatlan szövetségesek”, a lengyel-amerikai barátság lengyel államérdeknek számít.

Szymon Holownia lengyel alsóházi elnök, a Lengyelország 2050 kormánykoalíciós párt elnöke sajtóértekezletén úgy ítélte meg: az amerikai választási eredmény „nem a világ vége, hanem egy új világ kezdete”. Európa és Lengyelország „világos jelzést kaptak”, hogy saját gazdasági és biztonsági erőforrásokat kell építeniük, hiszen „az eddigiektől radikálisan eltérő hangsúlyeloszlás” várható” – fogalmazott Holownia. Nemzeti érdeknek nevezte, hogy Lengyelország „minél jobb kapcsolatokat” tartson fenn Washingtonnal, függetlenül attól, ki kormányoz az Egyesült Államokban.

A fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság szerda reggel a „Kérjetek bocsánatot Trumptól” című videót tette közzé a közösségi médiában. A filmben a kormánypolitikusok korábbi Trump-ellenes kijelentéseit idézik fel, és felteszik a kérdést: ezentúl vajon hogy néznek ki a lengyel-amerikai kapcsolatok? Donald Tusk kormányának „felelőtlen politikája tragédiánkhoz vezethet” – figyelmeztet a legnagyobb ellenzéki párt.

Olaszország:

Giorgia Meloni olasz kormányfő az Olaszország és az Egyesült Államok közötti stratégiai kapcsolatot hangsúlyozta az amerikai elnökválasztásokon győztes Donald Trumphoz intézett üzenetében, amelyet az olasz miniszterelnök közösségi oldalán tett közzé szerdán.

Hangsúlyozta, hogy Olaszország és az Egyesült Államok “testvérnemzetek”, amelyeket ledönthetetlen szövetség, közös értékek és történelmi barátság köt össze.

“Stratégiai kapocs, amelyet, biztos vagyok benne, még tovább erősítünk” – írta Meloni, aki jó munkát kívánt az új amerikai elnöknek.

“Az illegális bevándorlás elleni küzdelem, az adók lefaragása, keresztény gyökerek és visszatérés a békéhez, véleményszabadság és a politikai bírósági perek elutasítása. Az USA-ban is a józanész, a szenvedély és a jövő győzött!” – írta közösségi oldalán Matteo Salvini, a jobboldali Liga párt vezetője. A bejegyzéséhez azt a fotót csatolta, amelyen Trump az ellene elkövetett merényletkísérlet után sebesülten látható.

Matteo Salvini az Rtl 102.5 kereskedelmi rádióban szerda reggel adott interjúban kijelentette, hogy az amerikai elnökválasztás eredménye sokakat “ráébresztett a valóságra, szertefoszlatva a fantáziát”. Salvini úgy vélte, hogy Trump az amerikaiak érdekeit képviseli, “ahogyan ez helyes és normális, és ha az amerikaiak érdekei között szerepel majd ismét egy új világegyensúly, az Oroszország és Ukrajna, valamint az Izrael és Palesztina közötti háborúk lezárásával, akkor az az egész világ számára nyereség lesz”.

Salvini elismerte, hogy az olasz jobboldalt is megosztotta Donald Trump támogatása, amiként eltérőek a vélemények az Európai Bizottságot vezető Ursula von der Leyennel kapcsolatban is.

Von der Leyen rosszul teljesített az utóbbi években, és nem érthető, miért tudna most jobban teljesíteni” – jegyezte meg Salvini.

Salvini kiemelte, hogy a gazdaság védelmét, az illegális bevándorlás elleni fellépést és az adócsökkentést kell “komolyabban venni” Európában és Olaszországban is.

“Az olasz bíróságok nap mint nap érvénytelenítik a római parlament és kormány törvényeit a határellenőrzésről és a bűnöző és illegális migránsok kiutasításáról” – mondta Matteo Salvini emlékeztetve, hogy decemberben hat évre ítélhetik egy migránsokat szállító hajó feltartóztatása miatt.

Hozzátette: ha az olasz újságírók és politológusok szavaztak volna, Kamala Harris győz, de “az a probléma, hogy az emberek szavaztak, fehérek, feketék, latinók, fiatalok, idősek, több millió szabad nő és férfi”.

Antonio Tajani külügyminiszter, a Hajrá, Olaszország! (FI) vezetője szerint Donald Trumppal erősödhet a Földközi-tenger térségének szerepe. Nyomatékosította, hogy a diplomácia az olasz érdekeket kívánja képviselni a gazdasági kapcsolatok erősítésével. Tajani úgy vélte, hogy az ukrajnai békén kell dolgozni, de az nem jelentheti Kijev magára hagyását.

Törökország

Új korszak kezdődik Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt megválasztásával – jelentette ki szerdán a török államfő.

Recep Tayyip Erdogan az X-en azt írta, “barátjaDonald Trump nagy küzdelem után nyerte meg az elnökválasztást.

A politikus egyben reményét fejezte ki, hogy Trump “megerősíti a Törökország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat”, valamint “véget vet a regionális és globális válságoknak és háborúknak”.

Izrael:

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdai közleményében a „történelem legnagyobb visszatérésének” nevezte Donald Trump újbóli megválasztását az Egyesült Államok elnökének.

„Gratulálunk a történelem legnagyobb visszatéréséhez! Az Ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet ígér Amerikának, és erőteljes ismételt elköteleződést Izrael és Amerika nagy szövetsége mellett” – állt a közleményben.

„Ez hatalmas győzelem!”– zárta rövid üzenetét a felesége nevében is gratuláló kormányfő.

Jichák Hercog izraeli államelnök is gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének „történelmi visszatéréséhez a Fehér Házba”. „Izrael igaz és kedves barátjának, a “béke és az együttműködés bajnokának” nevezte Trumpot az X-en közzétett üdvözletében, melyben bejelentette, hogy várja a közös munkát az amerikai elnökkel a népek kötelékének erősítésében, valamint “a béke és biztonság jövőjének építésében a Közel-Keleten”.

„A zsidó és demokratikus Izrael és egész népünk nevében sok sikert kívánok” – írta Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter szintén az X-en közzétett üzenetében, melyben ő is történelminek nevezte az amerikai politikus győzelmét. „Együtt megerősítjük az Egyesült Államok és Izrael szövetségét, visszahozzuk a túszokat, és szilárdan kiállunk azért, hogy legyőzzük az Irán vezette gonosz tengelyét” – ígérte Kac.

Korábbi összefoglaló cikkünk: