Hivatalos: Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke

MTI Fotó: Donald J. Trump Hivatalos Facebook-oldala
2024.11.06. 05:58

A szavazásra jogosultak az új elnökről, a képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról voksoltak. A két elnökjelölt a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris.

13.05: Donald Trump az Egyesült Államok 47. elnöke

12.47: Nem világos, hogy gratulálni fog-e Vlagyimir Putyin orosz elnök Donald Trumpnak

12.15: Orbán Viktor: az amerikai elnökválasztás után új stratégiára lesz szükség

11.45: Így reagált Európa és Törökország Trump győzelmére

11:20: Erősödéssel nyitottak a vezető európai tőzsdék

Az amerikai elnökválasztás napján pluszban nyitottak a főbb európai tőkepiacok szerdán. A londoni FTSE-100 index 0,83 százalékkal, a frankfurti DAX index 0,67 százalékkal, a párizsi CAC-40 index pedig 0,71 százalékkal erősödött.

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,50 százalék pluszban kezdett.

Az európai kereskedés kezdetén az északi-tengeri Brent nyersolaj ára hordónként 1,01 dollárral (1,34 százalékkal), 74,52 dollárra csökkent.

Az arany ára unciánként 0,52 százalékkal (14,30 dollárral), 2735,40 dollárra esett.

Az európai gázár csökkent a szerdai kereskedés első órájának végén. A holland gáztőzsdén (TTF) a legközelebbi, decemberi határidős jegyzésben 1 megawattóra 40,25 euróba került, ami 0,58 százalékkal alacsonyabb az előző napi záróértékénél. Három hónapja 41,81 eurón, egy éve 51,50 eurón, két éve 92,13 eurón zárt a gázár.

Az euró 412,10 forintra erősödött 9 órakor a kedd kora esti 409,47 forintról. A svájci frank jegyzése 434,22 forintról 438,95 forintra emelkedett, a dollár pedig 375,01 forintról 383,80 forintra drágult. Az euró napi csúcsa 412,36 forint, a franké 440,38 forint, a dolláré pedig 384,99 forint volt.

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0924 dollárról 1,0733 dollárra gyengült.

A bitcoint 73 ezer 190 dolláron jegyezték percekkel 9 óra után, miután 8 óra körül rekordszinten, 75 ezer 407 dolláron is állt.

10:30: Donald Trump: „én nem fogok háborúkat indítani. Meg fogom állítani a háborúkat”

Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje helyi idő szerint szerda hajnalban a támogatói előtt tartott beszédében bejelentette, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

9:50: Szijjártó Péter: újra csúcsformába kerülhet a magyar-amerikai politikai együttműködés

A miniszter a bejegyzésében úgy fogalmazott: “a politika tapasztalati műfaj. Donald Trump első elnöksége alatt csúcson voltak a magyar-amerikai politikai kapcsolatok, a világ biztonságát fenyegető konfliktusok megoldásának terén a párbeszéd és a tárgyalások kerültek előtérbe”.

Az amerikai választók döntése nyomán jó reményünk lehet arra, hogy a magyar-amerikai politikai együttműködés újra csúcsformába kerül, hiszen hasonlóan gondolkodunk a békéről, az illegális bevándorlásról és a családok védelméről – írta Szijjártó Péter.

Hozzátette: minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen.

Fotó: Szijjártó Péter Facebook oldala

9:25: Orbán Viktor: “fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését”

Donald Trump várható győzelme kapcsán Orbán Viktor a republikánus párti politikusról szólva hangsúlyozta: börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág Amerikában, és mégis győzött.

Hozzátette, hogy ez mindenkinek, aki hisz az akaratban, a küzdelemben, a kitartásban, nagy biztatást jelent, a világnak pedig a béke reményét.

Szólt arról is: az év elején abban bíztak, hogy az év végére a nyugati világban többségben lesznek a békepárti erők, és legyőzik a háborúpártiakat, s erre most óriási esély van, így “meglódulhat” a gazdaság, és az amerikai-magyar kapcsolatok is visszatérhetnek a “régi aranykorba”.

“Számos tervünk van, amiket Donald Trump elnök úrral a következő években végre tudunk hajtani” – mondta Orbán Viktor.

Korábbi fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

9:17: Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje helyi idő szerint szerda hajnalban a támogatói előtt tartott beszédében bejelentette, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

“Minden nap küzdeni fogok önökért. Minden leheletemmel” – ígérte Trump hangsúlyozva, hogy újabb aranykor köszönt Amerikára.

“Visszaszereztük a szenátus feletti irányítást. És úgy tűnik, a képviselőházban is vezetést szerzünk” – jósolta kiemelve, hogy olyan politikai győzelem született, amit korábban senki sem látott.

Beszédében háláját fejezte ki az amerikai népnek, családjának, az alelnökjelöltjének, és választási győzelmén dolgozó stábjának is.

“Amerika lesz az első. Nem okozok csalódást” – zárta győzelmi beszédét.

J. D. Vance alelnökjelölt az amerikai történelem legnagyobb politikai visszatérésének nevezte Trump győzelmét.

8:11: Fox News: Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást – jelentette szerda reggel a Fox News amerikai hírtelevízió.

A csatorna összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg. Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.

A CNN hírtelevízió összesítése szerint Trump egyelőre 246 elektori voksra számíthat, míg demokrata párti ellenfele 187 elektor támogatását szerezte meg a szerda reggeli állás szerint.

Ugyanennyi elektori támogatást jelez mindkét jelöltnek a BBC brit közmédia, amelynek eredményösszesítése szerint a volt elnök magas feldolgozottság mellett vezet az úgynevezett csatatérállamok többségében.

Korábbi, magas feldolgozottság alapján készített előrejelzés szerint a republikánusok a Szenátusban is többségbe kerülnek.

7:12: Donald Trump győzött két ingatag államban

Donald Trump republikánus jelölt győzött az amerikai elnökválasztáson két, úgynevezett csatatérállamban – derül ki a közép-európai idő szerint szerda reggel kiadott, magas feldolgozottságú részeredményekből és egybehangzó előrejelzésekből.

A hagyományosan bizonytalan pártállásúnak tartott hét állam közül Donald Trump Georgiában és Észak-Karolinában múlta felül demokrata párti riválisát, Kamala Harrist. A többi ilyen államban – Arizonában, Michiganben, Nevadában, Pennsylvaniában és Wisconsinban – reggelig még nem dőlt el, melyik jelölt kapott több szavazatot.

Georgiában Trump 16 elektori szavazatot gyűjtött be azzal, hogy – 98 százalékos feldolgozottság szerint – 50,8-48,3 százalék arányban kapott támogatást a választóktól demokrata ellenfelével szemben. Észak-Karolinában ugyancsak 16 szavazatot jelent számára az, hogy – 95 százalékos feldolgozottság szerint – 51,1-47,6 százalékban legyőzte Kamala Harrist.

A keddi választáson 538 elektori szavazat sorsa dőlt el, az új elnök az lesz, aki ebből legalább 270-et megszerzett.

6:37: Magas feldolgozottságú részeredmény: republikánus lesz a szenátusi többség a jövőben

A republikánusok kerülnek többségbe az amerikai szenátusban, miután a kedden tartott részleges kongresszusi választáson két helyet is elnyertek a demokrata párttól – derül ki a szerda hajnalban nyilvánosságra hozott, magas feldolgozottságú választási részeredményekből.

Nyugat-Virginia állam részéről Jim Justice kormányzó, Ohióban pedig Bernie Moreno üzletember veszi át a szenátori megbízatást olyan posztokon, amelyeket eddig demokrata pártiak birtokoltak. Justice 95 százalékos feldolgozottságnál 68,8-27,7 százalék arányban vezetett demokrata kihívójával, Glenn Elliott-tal szemben, Moreno pedig 92 százalékos feldolgozottság szerint 50,4-46,2 százalék arányban múlta felül Sherrod Brown eddigi szenátort.

A 100 tagú amerikai szenátusban eddig 51-49 arányban a demokraták voltak többségben. A mostani választáson a mandátumok nagyjából egyharmadáról döntöttek.

5:51:  Több államban eldőlt az elektori voksok sorsa

A szavazóhelyiségek túlnyomó része bezárt közép-európai idő szerint szerda reggelre az amerikai elnökválasztáson, és a magas feldolgozottságú részeredmények alapján több államban gyakorlatilag el is dőlt az úgynevezett elektori szavazatok sorsa.

Az országban 538 elektori szavazat alapján választják meg az új elnököt, vagyis az a jelölt nyer, aki ezekből legalább 270-et megszerez. Minden állam meghatározott számú vokssal rendelkezik, általában ezek mindegyikét az a jelölt kapja meg, akire többen szavaztak.

A mostani választáson a két elnökjelölt, a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris közötti küzdelmet az előzetes közlések szerint a politikai csatatérnek számító államok – Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin – döntik el. Ezekben az államokban a hajnali részeredmények szoros versenyt mutattak a két jelölt között.

Azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.

A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben.

4:53: Florida államban Donald Trump győzött a magas feldolgozottságú részeredmények szerint

Ebben az államban 30 úgynevezett elektori szavazatot osztanak ki, mindegyiket a több választói voksot szerző jelölt kapja meg. Országszerte összesen 538 elektori voks dönt az elnöki mandátumról, és az a jelölt nyeri a választást, aki ezekből legalább 270-et megszerez.

Floridában Trump a magas feldolgozottságon alapuló részeredmények szerint a szavazatok több mint 56 százalékát szerezte meg, míg ellenfele, a demokrata párti Kamala Harris nem egészen 43 százaléknyit.

A választás napján mindkét jelölt derűlátónak mutatkozott győzelmi esélyeit illetően. Szavazatának leadásakor – éppen Floridában – Donald Trump nagyon bizakodónak mondta magát, és később a közösségi oldalán is megerősítette, hogy győzelemre számít. Kamala Harris egy rádióinterjúban úgy vélte, hogy esélye van a győzelemre, és ennek érdekében minden jogosultat szavazásra buzdított.

Az időeltolódás miatt az Egyesült Államokban a szavazóhelyiségek nem egy időben zárnak. Közép-európai idő szerint nem sokkal éjfél után a keleti part nagy részén véget ért a voksolás, de a nyugati parton még kora reggelig nyitva tartottak a szavazóhelyiségek.

A választás az előzetes nyilatkozatok szerint a politikai “csatatérként” számontartott államokban dől el. Ezek közül a szerda hajnali órákban a 16 elektori szavazattal bíró Georgia államban volt a legelőrehaladottabb a szavazatszámlálás: közel 80 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump nem egészen 52 százalékon, Kamala Harris valamivel több mint 47 százalékon állt.

Az elnökválasztás napján számos kongresszusi helyről is döntöttek a szavazók, és a részeredményekből az derült ki, hogy a republikánusok egy szenátusi helyet elhódítottak a demokratáktól: Nyugat-Virginiában a republikánus Jim Justice kormányzó a 75 százalék körüli feldolgozottságon alapuló eredmények szerint jelentős fölénnyel legyőzte a demokrata Glenn Elliottot. A 100 fős amerikai szenátusban jelenleg mindössze két hely a különbség a két párt között: a demokraták vezette többségi frakció 51, a republikánusok 49 mandátummal rendelkeznek.

2:44: Bezártak a szavazóirodák közép-európai idő szerint kedd éjfél után nyolc amerikai államban, köztük a politikai “csatatérnek” számító Georgiában.

A szavazásra jogosultak az új elnökről, a képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról voksoltak. A két elnökjelölt a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris.

Georgia mellett elsőként Indiana, Dél-Karolina, Kentucky, Virginia, Észak-Karolina, Ohio és Nyugat-Virginia államokban fejeződött be a voksolás.

A szavazás a következő órákban keletről nyugat felé haladva fokozatosan ér véget, végeredmény csak később várható. Korábbi közlések szerint a 240 millió választásra jogosult csaknem egyharmada már a szavazás napja előtt leadta voksát személyesen vagy levélben.

Kapcsolódó témák: #amerikai elnökválasztás |