Teljes a káosz Németországban. A gazdatüntetés egyre erősödik, az események az egész német államot lázban tartják. Tízezrek vonultak utcára, a traktorosok elbarikádozták az autópályákat, az országutakat és a nagyobb városokat is. A kamionsofőrök szolidaritást vállaltak velük. Szerda hajnalban ráadásul a német vasúti sztrájk is megkezdődött. A közlekedési káosz miatt több városban szünetel az oktatás: a diákok és tanárok nem jutnak el az iskolákba.
A farmerek azért vonultak utcára, mert a kormány csökkentette a mezőgazdasági támogatásokat. A gazdák a gázolaj adóemelésének teljes visszavonását követelik. Joaching Rukwied, a gazdaszövetség elnöke úgy fogalmazott, a német kormány politikája miatt egyre több termelő megy csődbe, az élelmiszer drágul, és az ország a drága külföldi importra szorul.
A gazdák hétfő óta gyakorlatilag blokád alatt tartják Németországot. Berlin fővárosában, a Brandenburgi kapu előtt is hosszú sorokban állnak a traktorok. A farmerek még éjszaka sem mozdulnak el, konténerekben és tábortüzek körül melegednek. Azt mondják, kitartanak, és ha kell, akár jövő vasárnapig is maradnak. Követelik, hogy a kormány hallgassa meg őket.
„A megvonások miatt ki kell tartanunk. Nem hagyhatjuk, hogy tovább emeljék az adókat, és a német adófizetők pénzét más országokban költsék el. Először a népünknek kell boldogulnia”
– panaszkodott az egyik gazda.
Érdekesség, hogy a kormányellenes tüntetéseket a német társadalom nagy része támogatja, ezt több közvéleménykutatás is alátámasztja. A BILD INSA-felméréséből kiderül, hogy a megkérdezettek 69 százaléka szerint teljesen jogosak a gazdák követelései, és mindössze 22 százalékuk ellenzi a tiltakozást.
A Forsa Stern számára készített felmérése szerint a válaszadók 81 százaléka megérti, támogatja a gazdákat. Csak 18 százaléka ítéli el a blokádot.
Tatár Mihály, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője az Indexnek elmondta, Németország nemcsak a gazdatüntetések miatt van nehéz helyzetben. A fogyasztás, az ingatlanpiac és az építőipar területén is krízisben van az ország, utóbbi például 40 éves mélypontra került. A recesszió közvetlen okaiként a szakértő több tényezőt is azonosított:
- a háborút és a nyomában járó infláció okozta negatív gazdasági klímát (a háztartások és a cégek is visszafogták költekezésüket),
- az Európai Központi Bank kamatemeléseit, amelyek megdrágították a hitelezést és hitelfinanszírozást,
- illetve az európai, valamint a kínai növekedés lassulását.
A szakember hozzátette, középtávon, ha nincs német irányváltás, egy új hullám indulhat el a német ipar külföldre költözésében, ami Magyarországot is érintheti.