Közel egy év után, a parlament tavaszi ülésszakának első ülésnapján, február 26-án megszavazhatja a magyar parlament Svédország NATO-csatlakozását. A kérdés napirendre tűzését Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője kérte Kövér László házelnöktől.
Korábban Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter úgy fogalmazott, hogy „a svéd NATO-tagság ratifikációjának időpontja csak attól függ, milyen gyorsan halad a bizalomépítés Magyarország és Svédország között”.
A késlekedés Stockholm Magyarországgal kapcsolatos negatív kommunikációja volt. 2023. júniusában Ulf Kristersson svéd miniszterelnök nyilatkozatából kiderült, hogy többször is tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki biztosította arról, hogy Magyarország nem fogja késleltetni a csatlakozást.
A török parlament külügyi bizottsága karácsony után hagyta jóvá a svédek csatlakozási kérelmét, így Magyarország utolsóként nyilatkozhat az Észak-atlanti Szerződéshez való társulásról.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője keddi Facebook-bejegyzésében osztotta meg a házelnöknek szóló levelét, melyben kéri, hogy az első ülés napirendjén szerepeljen a csatlakozási kérelem, melyet frakciójuk támogatni fog. Mint ismert, a NATO-hoz való csatlakozás egyik feltétele, hogy mindegyik jelenlegi tagállamnak el kell fogadnia az új tag jelentkezését.
A svéd kormány részéről Pal Jonson svéd védelmi miniszter nyilatkozott a keddi sajtótájékoztatóján. Üdvözölte a magyar döntést, és azt is bejelentette, hogy további mintegy 7,1 milliárd svéd korona (245,5 milliárd forint) értékű katonai segélyt adományoz Ukrajnának. Ez Svédország 15. segélycsomagja, mellyel a háború kezdete óta a svéd támogatás összértéke mintegy 30 milliárd koronára emelkedik.
Orbán Viktor miniszterelnök meghívására munkalátogatásra Budapestre utazik Ulf Kristersson, Svédország miniszterelnöke február 23-án – jelentette be közleményében Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Illusztráció: depositphotos.com