Csütörtök hajnalban Oroszország teljeskörű offenzívát indított Ukrajna ellen. Egyszerre három oldalról is, több fronton kezdték meg a konfliktust az oroszok. Összefoglaló anyagunk az első napról.
Vlagyimir Putyin több hónapja tartó feszültség után végül meglépte azt, amitől sokan tartottak, de mindenki remélte, hogy nem történik meg: Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az előrejelzések alapján várható “rejtett felségjelzésű” (a szakadár területek csapatainak támogatójaként) támadás, vagy a határmentén állomásoztatott csapatok helyett teljeskörű, több frontos offenzíva indult: földön, vízen, és levegőben is megindultak az orosz csapatok.
Reggel és délelőtt szórványos hírek érkeztek határmenti összecsapásokról, légi hadműveletekről. Európa vezetői sorra, egymás után ítélték el a lépést, a gazdaság reakciója várható volt: a korábbi orosz fenyegetések valóra váltak, elszállt a kőolaj és a földgáz tőzsdei ára, hazánkban a forint történelmi mélységekbe zuhant. Eközben az amerikai dollár, mint mentővaluta, egyre felértékelődött.
Hazánk egyértelműen kiállt Ukrajna függetlensége mellett, Szijjártó Péter és Orbán Viktor is többször megerősítette: a szomszédos ország számíthat ránk.
Az elmúlt napok mozgósítása után a Magyar Honvédség csapatai elindultak a keleti országrészbe, ahol határőrzés valamint a fegyveres harcok átterjedésének megakadályozása a feladatuk. A Győr+ Rádióban Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő kiemelte: kőkemény válság van. Beregszászi születésű olvasónk azt is elárulta: mindenki a magyar határt figyelte, ekkor azonban még nem lehetett tudni, megindulnak-e a menekültek. A nap folyamán azonban több ezer ember indult útnak, többen gyalog keltek át a magyar határon.
A harcok egész Ukrajnára kiterjedtek, a magyar határtól 250 kilométerre is reptereket bombáztak.
Orbán Viktor miniszterelnök összehívta a nemzetbiztonsági kabinetet, az este folyamán megalakult a Nemzetbiztonsági Operatív Törzs is. A kárpátaljaiak behívóra számíthatnak – árulta el a Győr+ Médiának Horváth József biztonságpolitikai tanácsadó (interjúnk után pár órával az ukrán kormány közölte: a katonaképes férfiak nem hagyhatják el az országot). Ugyanakkor a miniszterelnök hangsúlyozta: hazánknak ki kell maradnia a konfliktusból. Szijjártó Péter azt is elmondta: a háború nem megoldás.
Az összecsapások egész nap folytak, a hetekkel korábban megkezdett beloruszi hadgyakorlatból ottmaradt katonák északról benyomultak a főváros régiójába, Kijev megyébe, miközben a főváros fölött reggel óta intenzív légicsata zajlott. A rossz emlékű Csernobilt este 6 körül foglalták el az orosz csapatok. A reaktorok sérüléséről megerősítetlen hírek láttak napvilágot, azóta sem tudni, ki, és hogyan biztosítja az épületet, amelynek további sérülése világméretű katasztrófával járna.
Estére kijárási tilalmat rendeltek el Kijevben, az ország légterét teljesen lezárták. Eközben a magyar kormány bejelentette: minden, jogszerűen Ukrajnában tartózkodó állampolgár (ukrán vagy más országbeli) menedékjogot és védelmet kap hazánkban.
Az EU miniszterei és vezetői az éjszaka folyamán üléseznek, a NATO vezetése is így tesz, de szankciókat már most is bejelentettek. Ukrajna és Európa, de talán az egész világ nehéz napok elé néz, utoljára a változó intenzitású, 1991-től 2001-ig tartó délszláv háború állította ilyen kihívás elé a kontinenst.