Háború Ukrajnában

Bizonytalanság van Csernobil körül – cikkünk frissül!

Illusztráció: depositphotos.com
Győr+
2022.03.09. 06:06

Az egykori ukrán atomerőmű, Csernobil egyre inkább elszigetelődik a külvilágtól, mióta az orosz egységek elfoglalták - közölte kedden a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). Közben hajnalban robbanások történtek az ukrán fővárosban. Szerdán is beszámolunk a háború eseményeiről, kövesse folyamatosan frissülő tudósításunkat.

Egymást hibáztatják az ukránok és az oroszok Csernobilnál

Mind a két fél a másikat okolja, közben nincs adat arról, miért nőhet a sugárzási szint.

Elismerte az orosz katonai szóvivő, hogy sorkatonák estek fogságba

Igor Konasenkov vezérőrnagy, a moszkvai katonai tárca szóvivője azt hangoztatta, hogy “sajnos, kiderült több olyan eset”, amikor az Ukrajnában elindított “különleges hadműveletben” részt vevő orosz katonai egységekben sorkatonák voltak. 

Többórás sorok a román-magyar határ átkelőhelyein

Mind a kamion-, mind a személyforgalomban többórás várakozást jelez a forgalmasabb határátkelőhelyeken.

Mariupolban már tömegsírokat ásnak, annyi a halott

Az Associated Press helyszíni riportja szerint annyira sokan haltak meg az oroszok által ostromolt Mariupolban, hogy meg kell kezdeni a tömegsírok ásását. Azt egyelőre nem tudni, pontosan hányan haltak meg az orosz-ukrán háború által súlyosan érintett városban.

Az Associated Press szerint a város utcáit holttestek borítják, az éhes emberek pedig a boltokba betörve keresnek élelmet, sokan a havat olvasztják, és isszák meg ivóvíz helyett.

Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes „katasztrofálisnak” nevezte a városban uralkodó viszonyokat. Mariupolban kedden megnyílt ugyan egy humanitárius folyosó, de a fegyverszünetet rendre megszegték a harcoló felek. Emiatt a segélyszállítmányok nem jutottak be a városba, a menekülni akarók pedig nem jutottak ki onnan.

Magyarország nem csatlakozhat az orosz gázra, olajra kivetett szankciókhoz

Nem lehet szó arról, hogy Magyarország csatlakozzon az Egyesült Államok által kivetett energiaszankciókhoz, mert Magyarországnak továbbra is szüksége van a gázra és olajra, amely Oroszországból érkezik – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán.

A Zrínyi utcai egykori kórházba költöztetik át a menekülteket

Az épület év végén a Széchenyi István Egyetem tulajdonába került, de az egyetemen most felajánlotta ezt azért, hogy minden Győrbe érkező háborús menekült egy erre a célra kialakított, meleg és otthonos helyen húzhassa meg magát.

Nem ismert a sugárzási szint Csernobilnál, de fennáll a veszélyhelyzet lehetősége

Az ukrán hatóságok közlése szerint nem tudják mérni a radioaktív sugárzás szintjét az egykori csernobili atomerőműnél azóta, hogy azt az orosz hadsereg vonta ellenőrzése alá, de fennáll a veszélye annak, hogy radioaktív anyag kerül a környezetbe, mert az erőmű energiaellátása megszűnt, így nem tudják hűteni a kiégett nukleáris fűtőanyagot.

Szumiban 22 civil halottja van a bombázásoknak

Több lakóház is összedőlt a támadás során.

Az oroszok lakónegyedeket bombáztak, egyre több az áldozat

Legalább tíz ember elhunyt egy orosz támadásban a kelet-ukrajnai Szeverodonyeckben.

Harkovot is bombázták éjszaka:

Magyar cégek ezreit érinti közvetlenül a háború

A magyar gazdaságnak és cégeknek már most fel kell készülniük a háború utáni helyzetre – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Magyar-Orosz Tagozatának elnöke a Világgazdaságnak.

Törökországban találkozik az orosz és az ukrán külügyminiszter

A két külügyminiszter között ez lesz az első találkozó az orosz-ukrán háború február 24-i kirobbbanása óta.

Oroszországban tovább korlátozták a lakossági devizahozzáférést

Az orosz hatóságok az egyre erősödő nemzetközi szankciók miatt radikális lépésre szánták el magukat és hat hónapra gyakorlatilag bezárták a készpénzes valutapiacot.

A Pentagon szerint nem járható Lengyelország javaslata

A Pentagon kedden elutasítani látszott Lengyelország javaslatát, hogy MiG-29-es típusú vadászrepülőgépeit az Egyesült Államok rendelkezésére bocsássa egy németországi bázison, válaszul Ukrajna vadászgépekre vonatkozó kérésére, mondván, hogy az “nem járható”.

Újra megszólaltak a légvédelmi szirénák Kijevben

Helyi idő szerint reggel 6 órakor ismét megszólaltak a légvédelmi szirénák szerdán Kijevben, miután hajnalban robbanások történtek az ukrán fővárosban és környékén. A helyszínen lévő újságírók sorozatos robbanásokról számolnak be – írta a BBC.

Az orosz erők éjszakai támadásai ellenére továbbra is tartják Kijevet, miközben a harcok országszerte folytatódnak – írta a The Guardian.

A legfrissebb jelentések szerint jelenleg északon és északnyugaton folynak harcok, Poliszkijban és Volinyban, az ukrán határ mentén, de harcolnak Nyizsnyij, Ivanyica, Trosztyanec településeken és Csernihiv városában is.

Az oroszok készek szerdán is humanitárius folyosókat nyitni

Az orosz erők moszkvai idő szerint szerda délelőtt 10 órától (közép-európai idő szerint 8 órától) készek humanitárius folyosókat biztosítani, hogy az emberek elhagyhassák Kijevet és négy másik várost – idézett a TASZSZ hírügynökség kedden egy magas rangú orosz tisztségviselőt.

Romlik a helyzet az egykori csernobili atomerőműben

A tájékoztatás szerint a létesítmény mintegy 210 technikusa és helyi biztonsági személyzete csaknem két hete folyamatosan szolgálatban van az atomerőműben, mert az orosz irányítás alatt nem történt műszakváltás. Van vizük és élelmük, de a helyzetük egyre romlik. Ráadásul a NAÜ már nincs kapcsolatban a létesítmény megfigyelő berendezéseivel, amelyek biztosítják, hogy minden nukleáris anyag a helyén van Csernobilban.

“Mélységesen aggaszt a csernobili atomerőmű személyzetének nehéz és stresszes helyzete, valamint az ezzel járó potenciális kockázatok a nukleáris biztonságra nézve” – mondta Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója.

Csernobilban, az 1986-os, a világot megrázó leolvadás helyszínén még mindig tárolnak radioaktív hulladékot.

A bécsi bejelentéssel egy időben a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) úgy döntött, hogy az ukrajnai invázió miatt további értesítésig felfüggeszti Oroszország megfigyelői státusát. A CERN 23 nemzetet tömörítő tanácsa kedden külön erre a célra összehívott ülésén hozta meg a döntést. “A CERN további intézkedésig nem kezd új együttműködést Oroszországgal és orosz intézményekkel” – jelentette be a szervezet. A tanács mindazonáltal támogatásáról biztosította az orosz tudósokat, akik elítélték az ukrajnai orosz háborút.

A CERN-nek a 23 tagállamon kívül társult tagjai is vannak, ebbe a csoportba tartozik Ukrajna is. A társult tagok tagdíjat fizetnek, részben használhatják a CERN infrastruktúráját és képviseltetik magukat a bizottságokban, de szavazati joggal nem rendelkeznek.

A társult tagok egy szinttel vannak az olyan országok alatt, mint Oroszország, az Egyesült Államok és Japán, amelyek megfigyelői státust élveznek, ami lehetővé teszi számukra a CERN-nel való tudományos együttműködést.

Forrás: MTI

Kapcsolódó témák: #atomerőmű | #Csernobil | #háború | #Oroszország | #Ukrajna |