Úr szenvedésének vasárnapja

Ma van virágvasárnap

MTI
2021.03.28. 08:47

Vasárnap kezdődik a nagyhét, a húsvétra felkészítő nagyböjt utolsó időszaka. Virágvasárnap Jézus jeruzsálemi bevonulására emlékeznek a keresztények.

Virágvasárnap a húsvét előtti vasárnap neve, a nagyhét kezdete a keresztény ünnepkörben. A húsvét előtti 7. nap, míg a farsangi ünnepkör vége után a 40. nap.

Ezen a napon vonult be Jézus Jeruzsálembe kereszthalála előtti vasárnapon. Az ókorban szokás volt a Közel-Kelet országaiban, hogy az arra méltó személyek útját valamilyen módon befedjék. Az emberek mind a négy evangélium szerint megadták Jézus Krisztusnak ezt a tiszteletet. Máté, Márk és Lukács szerint a felsőruháikat az útra terítették és gallyakat vágtak a fákról, János az egyedüli, aki pálmaágakról számol be.

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek virágvasárnap fél 11-kor az esztergomi bazilikában hívek nélküli szentmisét mutat be, amelyet az EWTN katolikus televízió és a főegyházmegye Facebook-oldala is élőben közvetít – közölte Tóth János Csaba, a főegyházmegye sajtóreferense.    

Az MKPK közleménye szerint a virágvasárnap elnevezés a latin “Dominica palmarum”, vagyis a pálmaágak vasárnapja kifejezésből származik, amely a szentmise előtti körmenetre utal. A katolikus egyházban a hagyományos virágvasárnapi szentmise a jeruzsálemi bevonulásra emlékeztető körmenettel kezdődik.    

A templom előtt összegyűlt hívek pálmaágakkal vagy barkaágakkal köszöntik a templomba bevonuló papot és kíséretét, arra emlékezve, ahogy egykor a Jeruzsálembe érkező Jézust ünnepelte a tömeg.    

Idén a koronavírus-járvány miatt a körmenetek elmaradnak.

Az ünnep másik elnevezése az “Úr szenvedésének vasárnapja“. A szentmisén ugyanis már elhangzik Jézus szenvedéstörténete, a passió.    

Kitértek arra: a virágvasárnappal kezdődő nagyhét az egyházi év leggazdagabb időszaka. Az egyház kifejezi hitét, hogy a “dicsőséges bevonulás a kezdete annak az eseménysornak, amely Jézus szenvedésével és halálával folytatódik, majd feltámadásával teljesedik be, elhozva számunkra a megváltást, amely minden hívőben az örök élet reményét táplálja”.    

Az idei virágvasárnap “sajátos lehetőséget ad”, hogy Jézus “szenvedésének megünneplése különös módon erősítsen meg bennünket a világjárvány idején” – tették hozzá.    

Virágvasárnapi szentmisét közvetít 11 órától a Duna TV, 10 órától pedig a Kossuth rádió.

Kapcsolódó témák: #húsvét | #Kultúra | #vallás |