Több, mint harminc éves múltra tekint vissza a Duna ölelésében fekvő Győrzámoly és az erdélyi Hargiták lábánál lévő Székelyszentkirály települések kapcsolata. A barátság kialakulásáról, a fennálló kapcsolatról és megannyi élményről az egyik alapítóval, Szűr Zoltánnéval, Magdi nénivel beszélgettünk.
Győrzámoly és Székelyszentkirály testvértelepülési kapcsolatának kialakulásához egészen az 1990-es évbe kell visszautaznunk. „Harminchárom évvel ezelőtt, Pozsonyi Péter barátunk hathatós segítségével alakult ki a kapcsolat a Hargita lábánál fekvő Székelyszentkirállyal” – kezdte Magdi néni. „1990 nyarán egy öttagú székelyszentkirályi küldöttség érkezett Győrzámolyra, akik már egy meghívóval érkeztek hozzánk. Egy évre rá, mi győrzámolyiak viszonoztuk az ő látogatásukat és egy 20 fős küldöttséggel érkeztünk meg 1991-ben Székelyszentkirályra. Ez a két találkozás indította el ezt a kapcsolatot, melyből a két település testvér kapcsolata született.”
A győrzámolyiak és a székelyek hamar szívükbe zárták egymást, és egy több száz kilóméteren át ívelő barátság vette kezdetét immáron 32 évvel ezelőtt.
„A látogatások évről évre ismétlődtek, egyik évben mi utaztunk Székelyföldre, másikban székely barátaink látogattak el hozzánk. Egyre több család csatlakozott, volt, hogy közel százan utaztunk Erdélybe. 2000-ben volt testvérkapcsolatunk 10. évfordulója, amit itt Győrzámolyon tartottunk. A jubileumi évfordulót közel százan ünnepeltük meg. Erre a kerek ünnepre kaptuk székely testvéreinktől a templomunk előtt felállított székely kaput, amit Berze László mester készített számunkra, és ami a mai napig barátságunk jelképe.”
2010-ben ünnepelte a két község a 20 éves kapcsolatát, ekkor győrzámolyiak indultak útnak Erdélybe, ahol egy fergeteges ünnepség kereteink belül ünnepelte meg a két település a két évtizede tartó barátságot.
Az évek teltek, és egykét kapcsolat meg is szakadt, de vannak a mai napig élő kapcsolatok, ezt jól példázza Magdi néni és családja, akik a mai napig szoros, már-már rokoni kapcsolatba állnak, még az 1990-ben megismert családdal. „A kezdetektől fogva szoros barátság alakult ki az erdélyi családdal, amit mára már szinte rokoni kapcsolatnak mondhatok. Amikor elkezdtük kiépíteni a kapcsolatot, heti szinten levelet váltottunk egymással. Pénteken érkezett a levél, melyben minden történésről beszámolt Eszter néni, én pedig írtam a választ neki. Most már könnyebb, hiszen a technika fejlődése mindenhol megfigyelhető, így a kapcsolattartás is egyszerűbb.”
Az együtt töltött idő alatt rengeteg élménnyel is gazdagodtak, mind a Győrzámolyra, mind pedig Székelyszentkirályra érkezők. „Minden utazás alkalmával a közös élmények megélése, az együtt töltött idő volt a legfontosabb. Mi zámolyiak, megismertük Hargita megye szépségeit, barátainknak pedig Győr-Moson-Sopron megye és Magyarország kincseit mutattuk meg. Elmondhatatlan, és leírhatatlan élménnyel gazdagodtunk, és itt leginkább az örök barátságokra gondolok. 2006-ban mikor itt voltak barátaink, Bándi Márta, aki a kezdetektől fogva Székelyföldről ápolta a kapcsolatot, nem tudott jelen lenni, de egy szívhez szóló idézetet küldött nekünk, mely elmond mindent.” – mesélte Magdi néni csillogó szemmel, kinek történeteit hallgatva az ember át tudta élni azt a szeretetet, amit a két település lakói adtak egymásnak. Nem érződött a távolság, nem volt határ mely elválasztotta egymástól a barátokat, a magyar embereket.
2020-ban ünnepelte barátságának a harminc éves évfordulóját a két közösség, de az erre az alkalomra tervezett ünnepségnek gátat szabott a koronavírus járvány. Pedig ünnepléssel fogadta volna Győrzámoly a székely testvéreket, hiszen a falu központjában felállított Trianoni emlékmű, még csak csonka, hiszen barátaink hozzák mellé a kopjafát, amivel teljessé válik az emlékmű, és az összetartozást szimbolizálja.
Most 2022-ben, falunk Búcsújakor, Szent László napon egy székely küldöttség érkezett győrzámolyra, hogy a kapcsolatot továbbra is életben tudja tartani a két település. A két község vezetője egyeztetett a lehetséges együttműködésről, hogy újra székely testvéreinket fogadhassuk Győrzámolyon, és győrzámolyiak utazhassanak Székelyszentkirályra. Az együtt töltött pár nap mindenkiben maradandó élményt hagyott, és az elhatározást, hogy a meglévő kapcsolatot tovább kell öregbíteni.