A régi időkben igazi téli csemegének számított az alma és a dió, elképzelhetetlen volt nélkülük a karácsonyi asztal. Ma, amikor a világ túlsó felén megtermő gyümölcsök bőséges választékával találjuk szembe magunkat az üzletekben, kissé megkopott a varázsuk. Pedig rosszul tesszük, ha lemondunk róluk. Kétségtelen előnyeik közé tartozik, hogy könnyen beszerezhetők és rengeteg pozitív élettani hatásuk van.
Napi egy alma az orvost távol tartja – vallották eleink. Nem véletlenül, mert az alma a benne rejlő „C” vitaminnak köszönhetően, remek immunerősítő. A benne található savak segítik az emésztést és serkentik az agyműködést is. Egy közepes méretű alma körülbelül 4 gramm oldható rostot tartalmaz. Az oldható rostok alkalmasak a vércukorszint, és szérum-koleszterin szint megfelelő szinten tartására. Ezek a vízben megduzzadnak és gélszerű állományt képeznek, így lassítják a cukor felszívódását. Az alma pektintartalmának béltisztító hatása van. A hasmenés és a székrekedés diétás kezelésében is felhasználható. A nyers gyümölcs megrágása előidézi a nyálban lévő baktériumok életképességének csökkenését, hasonlóan a fogkefével történő fogmosás utáni állapothoz, ám azt nem pótolja.
A dió olaja esszenciális, vagyis az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen, többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag. Fehérjetartalma jelentős, szénhidráttartalma csekély.
A fogyasztásával kapcsolatos kutatások kedvező hatásról számoltak be a szív-, érrendszeri és a daganatos betegségek esetében. Ajánlják fogyasztását hajhullás, emésztési problémák és vérszegénység esetén, valamint koncentrációképesség javítására.
Érdemes tehát újra felfedezni az almát és a diót. Akár nyersen, akár sütemények alkotórészeként, de ott a helyük az asztalon! Nem csak ünnepkor.