Csak nem akar kegyesebb lenni 2022 sem... Ma is szomorú hírt kaptunk a zenei világból: 80 éves korában elhunyt Dobos Attila, akinek megannyi legendás slágert köszönhetünk. Neve fogalom, életpályája kincs, ő pedig legenda. A kövek a vízparton pedig csak sírnak...
1941-ben Budapesten született. A táncdaléneklés és a zeneszerzés mellett polgári foglalkozást is tanult: fogorvosként diplomázott.
Első lemeze 1968-ban látott napvilágot, amelyen hat saját dalát adta elő, a korong címe pedig Dobos Attila táncdalai címmel jelent meg. Ekkor már felesége volt pályatársa, Mary Zsuzsi is, akivel gyakran léptek közösen a színpadra. Mindösszesen öt évig voltak házasok, lányuk Angéla már Németországban született meg.
Nem múlt el következmények nélkül a külföldre költözése, dalait itthon nem játszották tovább a rádiók, a lemezét betiltották, amiket addig piacra dobtak visszahívták és megsemmisítették.
Magyarországra csak 1985-ben tért vissza újra, de új anyaggal jelentkezett: Dobos Attila új dalai címmel. 1991-ben korlátozott példányszámban jelent meg Az ember tragédiája című operája.
Magánélete meglehetősen mozgalmasan zajlott, negyedik felesége Éva, aki 34 évvel fiatalabb nála. Három gyermeke született ebből a frigyből, Mimi, Attila és Mercédesz.
Dobos Attila munkássága, dalai rengeteget adtak a magyar táncdalénekeseknek, ha ő nincs, nem születnek meg olyan szerzemények, mint például az Isten véled édes Piroskám, vagy a Minden ember boldog akar lenni. Olyan sztároknak szerzett dalokat, mint Aradszky László, Harangozó Teri, Mary Zsuzsi, Koós János, Koncz Zsuzsa és Zalatnay Sarolta. Felsorolni is nehéz lenne azokat a korszakalkotó nótákat, amelyek nem születhettek volna meg Dobos Attila nélkül. Na meg persze a szintén zseniális szövegíró társai nélkül sem: S. Nagy István és Szenes Iván sincs már sajnos közöttünk. Ám amiket közösen alkottak, biztos, hogy időtálló szerzemények.
Pedig Dobos Attila igazából mérgében lett zeneszerző… Fiatal korában gyorsan besokallt abból, hogy a közönség mindig mások dalait kérte zenekarától, s úgy gondolta, majd ő megmutatja. Bejött, s amit írt, abból szinte egytől egyig sláger lett.
S bár házassága nem tartott sokáig Mary Zsuzsival, a tragikus sorsú énekesnő is olyan szerzeményeket köszönhet neki, mint a Nyári zápor (duett) vagy éppen az ikonikus Mama.
Dobos énekhangja is kiváló volt, szerette a közönség. Legemlékezetesebb slágerei a Krisztina, a Boldogságtól ordítani tudnék és a Kövek a vízparton.
Olyat adott ő a magyar könnyűzenének, amely nélkül kevesebbek lennénk. Lehet, hogy ezek a dalok már nem trendik, tehetségkutatóban sem biztos, hogy érdemes velük elindulni, de örök értéket képviselnek. Zeneileg, szövegileg és az előadók személye miatt is.
Sajnos ahogy telnek az évek egyre több táncdalénekest vesztünk el, ő is szép kort ért meg, hála Istennek. Távozásuk azonban így is fájdalmas, mert mostantól tudjuk: végleg pont került Dobos Attila kottájának végére…
Köszönjük a dalokat, szervusztok régi barátok!