A digitális generáció világában végez kutatásokat az Alfa Generáció Labor. Az ELTE Etológia Tanszéke által működtetett csoport azt vizsgálja, hogyan alakítja a digitalizáció a 2010 után született gyerekek, tehát az alfa generáció életét.
Néhány napja a legnagyobb közösségi portálon digi szótárral jelentkeztek, ahol a digitális technológia jelenségeit, kifejezéseit ismertetik meg követőikkel. Az alábbiakban ebből adunk közre néhányat. Vigyázat, az idegen kifejezések sokszor igencsak ismerős helyzeteket takarnak.
Itt van például a nomofóbia, ami nem más, mint az attól való félelem, hogy akár egy pillanatra is elszakadjunk a telefonunktól, ezért mindenhová visszük magunkkal. Szinte biztosan voltunk már szenvedő alanyai a technoferenciának, amikor a digitális eszköz megzavarta a társas együttlétet.
Nem keveseket érinthet a FOMO, ami az attól való félelem, hogy kimaradunk valamiből, s így elveszítjük népszerűségünket az online térben. Ennek ellentéte a JOMO, amikor élvezzük, amit csinálunk, s egyáltalán nem félünk attól, hogy kimaradunk az online világból.
A kiberchondria a hipochondria digitális megfelelője, vagyis az online keresések által keltett betegségektől való szorongást jelenti.
Végül itt van a fantomcsörgés vagy fantomrezgés, amikor a zsebünkhöz kapunk, mert úgy halljuk vagy érezzük, hogy szól a telefonunk, holott csupán az érzékeink tréfáltak meg bennünket.
S miért jó, ha tisztában vagyunk ezekkel a fogalmakkal? Nos, talán csak azért, mert egy újabb lépcsőfokot jelentenek az önismeret felé.