Télen különösen gyakorivá válik az ekcéma kialakulása az arra hajlamos bőrtípuson, amit számos kellemetlen tünet kísér. A hideg levegő, a hőmérséklet-ingadozás és a fűtésszezon mind ront az ekcémás bőr állapotán, ami kezelés nélkül akár hónapokig is megkeserítheti az ember életét.
Az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz olyan kellemetlen tünetek formájában jelentkezik az adott bőrterületen, mint a száraz, viszkető érdes bőr, berepedezés, illetve esetenként hólyagok is megjelenhetnek. Sokan számolnak be róla, hogy míg évközben tünetmentesek, addig a hideg idő beköszöntével előjönnek a kínzó tünetek. Pontos okát még a szakértőknek nem sikerült kideríteni, de általában genetikai hajlam, vagy környezeti ártalmak felelősek az ekcéma kialakulásáért. A jó hír, hogy sokat tehetünk azért, hogy a tüneteket enyhítsük, és ne kelljen szégyellnünk a testünkön kialakú égő, vörös foltokat.
Zuhanyozzunk kád helyett
Sokat tehetünk bőrünkért, ha kerüljük a forró ülőfürdőket, és helyette a zuhanyt választjuk. A forró víz tovább szárítja a gyulladt bőrfelületet, ezáltal tovább ront az állapotán. Válasszunk olyan hidratáló tusfürdőt, ami természetes összetevőket tartalmaz, valamint színezék-, illatanyag- és adalékmentes. A törölköző legyen frottírból, amit soha ne dörzsöljünk erősen a testünkön. Zuhanyzás után rögtön kenjük be a bőrfelületet erős hidratáló krémmel, amit lehetőleg kifejezetten ekcémás bőrre fejlesztettek ki.
Vírusos időszakban a gyakori kézmosás és fertőtlenítés is kedvez az ekcéma kialakulásának, így törekedjünk arra, hogy ezek a termékek minél kevesebb alkoholt tartalmazzanak, valamint érzékeny bőrre legyenek kifejlesztve. Télen is figyeljünk oda a fényvédelemre, a napsütésnek kitett bőrfelületet akár napi többször kenjük be vele.
Szedjünk magas dózisú D-vitamint
Egyes kutatások szerint a D-vitamin segít az ekcéma kialakulásának megelőzésében, hiszen immunerősítő hatása jól ismert. Mindennapi bevitelével és a vitaminban gazdag ételek fogyasztásával sokat tehetünk bőrünk egészségéért is. Az édesburgonya, egyes halfélék, tejtermékek és tojás D-vitaminban gazdag, így fogyasztásuk kifejezetten ajánlott a téli hónapokban.
Érdemes belülről is odafigyelni a hidratálásra, és ha ekcémás tünetekkel küzdünk akkor akár napi 3-4 liter folyadékot elfogyasztani.
Figyeljünk a hőingadozásra és a páratartalomra
A fűtött lakásból kiérve a hideg levegőre nem csak a közérzetünknek rossz érzés, de a bőrünket is megviseli. A lakás és az autó hőfokát nem érdemes túl magasra állítani, ezáltal elkerülve az erős hőingadozást. Javasolt beszerezni a háztartásba páratartalom mérőt, és száraz levegő esetében hideg párásítót használni napi több alkalommal.
Nagyon gyakori a kézfejen kialakult ekcémás kirepedezés, ebben az esetben a hideg levegőre kiérve érdemes azonnal kesztyűt húzni.