Fejlesztő játék

Hat fejlesztő hatás, amit a gyurma nyújt a gyermeknek

Fotó: Freepik
Tóth Vivien
2021.08.11. 12:08

A gyurmázás remek szórakozás a kisgyerekek körében, amit már másfél éves kor után bátran megismertethetünk velük. Amellett, hogy felfedezi a képzelőerejének a határait, játékosan fejleszt és nyugtató hatással van az idegrendszerre is.

Nem is gondolunk bele, mikor totyogósunk nyomkodja, tépkedi a gyurmát, annak mennyi fejlesztő hatása van. A szülőknek nem kedvence ez a tevékenység a sok morzsalék miatt, ami sajnos a szőnyegbe is bele tud ragadni, de ha türelmesek vagyunk, a rumlit ellensúlyozza a gyermek fejlődése.

Amikor a kisebb gyermek ismerkedik a gyurmával, mindig legyen mellette felnőtt, hogy a szájába ne kerüljön a játékból.

Miket fejleszt a gyurmázás?

Szem – kéz kordináció 

Első ismerkedés során a kisebb gyermek még csak tépkedi, esetleg nyomogatja a gyurmát. Azonban már ilyenkor is rengeteg fejlesztő hatása van. Általa megtanulja, hogy az agy és a kéz összetett munkáját. A saját szemével észleli a gyermek, hogy a mozdulataival mi mindenre képes ezzel a puha anyaggal, ezáltal tudatosabbá teszi a mozgást. Erősíti a gyermek kezét, megtapasztalja, hogy milyen erőkifejtés kell egy-egy mozdulathoz. Amikor mellette ülünk játék közben és mi is alkotunk, ámbár úgy tűnik, hogy a gyermek nem figyel, de rengeteget tanul belőle, hogy mi mindent lehet alkotni ezzel a játékkal.

Kézügyesség

A kézügyesség is fejlődik már az első gyurmázások után. A durva, erős mozgásokat felváltják idővel a finomabb, precízebb mozdulatok, ami által a művük egyre jobban fog hasonlítani egy valós élőlényre, tárgyra. Óvodás korban még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a finomabb, aprólékos mozdulatokra, hiszen az iskolaérettség egyik feltétele a finommotorikus képesség elsajátítása. Amikor a gyermek térbeli formát alkot, fejlődik a térben alkotás és gondolkodás készsége, ami által a mértani alakzatokat és a formák közti különbséget is megismerheti. Kisebb gyerkőcöknek a színek tanulásában is nagyon sokat segít.

Illusztráció: Pixabay

Képzelet 

Gyurmázás során nagy szükségük van a képzelőerejükre, hiszen el kell képzelniük, mit szeretnének készíteni, majd azt, hogy fogják megvalósítani. Amikor már el tud készíteni egy nehezebb figurát, vagy tárgyat és legközelebb azt tovább gondolja, akkor a kreativitása szárnyakat kap.

Memória

Bizony, ahhoz hogy felidézze a legutóbbi művét, muszáj emlékezetből dolgoznia. Egy állat megformáláshoz fel kell idéznie, hogy néz ki, mekkora füle van, hány lába stb. Óvodás korban különböző feladatokat is adhatunk már a gyermekünknek, például, hogyan tegyen különbséget a színek között a gyurmák segítségével.

Szorongásoldó

Emlékeztek a stresszlabdákra? A puha, ruganyos anyagból készült labdát felnőttek is vették és nyomogatták, mint stresszlevezető. A gyurma is így működik a gyerkőcünk számára. Az erős gyömöszölő, nyomogató mozdulatoknak nyugtató hatása van az agyra, és még a szorongást is csökkenti. Akár le is ülhetünk a gyermek mellé gyurmázás közben. Jobban meg fog nyílni nekünk, remek lehetőséget ad a gondok kibeszélésére ez a közös szórakozás.

Kapcsolódó témák: #fejlesztés | #gyerekek | #kézművesség |