Hogyan ne töltsük a karácsonyt a tűzoltókkal?

Győr+
2020.12.23. 18:05

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság néhány jó tanáccsal járul hozzá ahhoz, hogy valóban nyugodtan és meghitten teljenek az ünnepek!

Az ünnepek alatt gyakran alkalmazunk akár az asztal díszítéseként, karácsonyi dekorációként gyertyákat, mécseseket. Figyeljünk, hogy ezeket nem éghető alátétre tegyük, ami egy esetleges feldőlés esetén is megakadályozza a tűz továbbterjedését.

A karácsonyfa díszítésére szánt csillagszóró, vagy az elektromos füzér, karácsonyfa izzók zárlata is tüzet okozhat. A karácsonyfák gyúlékonysága napról napra fokozódik, mert a kiszáradt és gyantás fenyőfa már a legkisebb gyújtóhatásra (pl. csillagszóró szikrája) is meggyulladhat, és a száraz fán nagyon gyorsan terjed a tűz.

A biztonság érdekében fontos, hogy a téli szünidőben a felnőtt felügyelete nélkül otthon tartózkodó gyermekek elől a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket elzárjuk, mert ellenkező esetben előfordulhat, hogy nem kellő körültekintéssel igyekeznek csillagszórót, vagy gyertyát gyújtani.

A konyha is tűzveszélyes terület, a karácsonyi sütés-főzéskor gyakran előfordul, hogy a tűzhelyen vagy a sütőben felejtik az ételt vagy a süteményt. A tűzhelyen felcsapó lángok a konyhában a szagelszívó berendezésen és egyéb éghető anyagokon keresztül gyorsan továbbterjedhetnek és ez nagy füsttel jár. Érdemes valamilyen figyelmeztető jelzést beállítani a sütési idő végének jelzésére.

Mivel fűtési szezon van, fontos a fűtőberendezésekre is odafigyelni a készülődés mellett, hiszen a téli lakástüzek többsége a tüzelő-fűtő rendszerek meghibásodására, vagy a karbantartás hiányára vezethető vissza. A tüzelőanyagot, begyújtás eszközeit se tegyék közvetlenül a kazán, kályha közelébe, hiszen egy kipattanó szikra is könnyen tüzet okozhat. 

Ajánlatos beszerezni otthonra egy porral oltó készüléket, amellyel saját magunk is megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, valamint jó szolgálatot tehet egy füstérzékelő is, amely időben figyelmeztet a veszélyre.

Ha gondosságunk ellenére mégis megtörtént a baj és tűz ütött ki, a 112-es segélyhívószámon kell segítséget kérni. 

Forrás: katasztrofavedelem.hu

Kapcsolódó témák: #katasztrófavédelem | #tűzoltók |