A magyar családok legfőbb támaszai a védőnők, akik több mint 105 éve az anyukák és apukák szakmai segítői és támogatói. Felkészítik a szülőket a kicsi érkezésére, tanácsokat adnak a gyermekneveléssel kapcsolatban, és vigyáznak a baba, illetve a mama egészségére. Munkájukat, áldozatos tevékenységüket a Magyar Védőnők Egyesülete ezúttal is az Év Védőnője díjjal ismeri el több kategóriában, de immár ötödik alkalommal a közönségdíjas szakemberre is lehet szavazni.
A MAVE és a Sudocrem újra együtt választja meg a közönségdíjas szakembert
A gyermekvállalás során az anyukák sokszor bizonytalanok az egészségügyi kérdésekben, gyakran aggódnak a baba kisebb-nagyobb tünetei vagy a táplálása miatt. A védőnők jelenléte már a várandósság során is nagy biztonságérzetet ad, a babaápolásban pedig különösen nagy segítséget jelent, ha van kihez fordulni az anyukáknak a kérdéseikkel, az aggodalmaikkal.
„A védőnők szerepe az egészségügyi problémák és a fejlődésbeli eltérések észrevételében is nagy jelentőséggel bír, így hamarabb kiszűrhetőek a rendellenességek és segítséget kaphatnak a kicsik. Ezért különösen fontos, hogy az anyukák kezdettől jó kapcsolatot ápoljanak a védőnőkkel, és merjenek hozzájuk fordulni a kérdéseikkel, problémáikkal” – nyilatkozta a hivatásról Vida Ágnes, babapszichológus.
A magyar védőnői szolgálat Európában egyedülálló, a szakemberek pedig már több mint egy évszázada kísérik figyelemmel a gyermekek útját a fogantatástól kezdve egészen az iskoláskor végéig.
„A védőnők munkája igen szerteágazó, dolgozhatnak a családok közvetlen közelében, iskolákban, kórházakban és családvédelmi szolgálatoknál is. Ez a hivatás mégsem olyan látványos, hisz az egyénnel, a családdal kapcsolatban személyesen valósul meg, ezért az egyesületünk által 2011-ben alapított Év Védőnője Díj lehetőséget ad arra, hogy megismerjük a szülők, diákok, kollégák véleményét az egyes védőnők tevékenységéről, és a megküldött leírások alapján elismerjük őket” – mondta el Csordás Ágnes Katalin, a Magyar Védőnők Egyesületének (MAVE) elnöke.