A fertőzés megelőzése, a járvány megfékezése érdekében hozott intézkedések - így az idős emberek otthoni bezártsága, a karantén elrendelése - jelentős hatással vannak mindennapi életünkre. Ezzel kapcsolatos külföldi példákat és történeteket teszünk közzé a világból.
Idősek órája egy bécsi üzletláncban
Ausztrál példa alapján egy bécsi szupermarketlánc reggel 8-tól 9 óráig csak a járvány kockázati csoportjába tartozó embereket engedi vásárolni.
Gyorsan követője akadt az ausztrál példának. Ausztráliában ugyanis a koronavírus járványa idején külön vásárlási órákat tartanak fenn az idős embereknek. A krone at. most arról számol be: az osztrák Billa is reggel 8-tól 9-ig fogadja az idősebb vásárlókat. Ebben az időszakban az idősek védelme érdekében mást nem enged be az üzlethelyiségbe. Az intézkedéstől azt várják, hogy a járvány magas kockázatú csoportjába tartozó öregek fertőzésveszélye vásárlás közben sem lesz nagyobb, hiszen fiatalabb, esetleg vírushordozó vevőkkel nem érintkeznek.
Felfüggesztettek egy texasi kivégzést a járvány miatt
A koronavírus világjárvány miatt a szerdára tervezett kivégzést áttervezték az Egyesült Államok Texas államában .
A 44 éves John Hummel kivégzését eredetileg 60 napra függesztették fel. Az osztrák Kurier híre szerint Hummelt 2009-ben ítélték halálra terhes feleségének, ötéves lányuknak és apósának meggyilkolásáért. Az injekcióval történő kivégzést átmenetileg azért úszta mg, mert az ítéletvégrehajtásra több ember – a hivatalos személyeken túl az áldozatok hozzátartozói – gyűlt volna össze, s ez növelhette volna a fertőzés esélyét.
A bezártság növeli az erőszakot
A járvány miatti bezártság sok ember számára akár már két nap után pszichológiai terhet jelent.
A kurier.at oldalán kriminológusok arra hívták fel a figyelmet: a bezártság hatására nő a családon belüli erőszak. Példaként említik, hogy Linzben késelés is történt, valamint a menhelyeken is érzékelhető a bezártság miatti feszültség.
Összegyűjtötte: Hajba Ferenc