Az UNICEF kezdeményezésére 2008-tól tartják számon október 15-ét a kézmosás világnapjának. A világnap hangsúlyossága, hogy felhívja a figyelmet a kézhigiénia fontosságára, mely számos fertőző betegség ellen nyújt védelmet. Sokan azonban helytelen technikával mosnak kezet, mellyel ugyanolyan veszélynek vannak kitéve, mint azok akik egyáltalán nem mosnak kezet bizonyos rituálék után.
A bőrünk felületén kezdődik a mikroorganizmusok elleni védekezés. Elég hozzá egy kézfogás, vagy egy hétköznapi szennyezett tárgy (például kilincs) megfogása, hogy kezünkön millió számra hemzsegjenek a kórokozók. A legegyszerűbb beviteli mód a szemen és a szájon, vagy az orron át történik, mellyel akadály nélkül juttatjuk szervezetünkbe a veszélyes mikroorganizmusokat.
Érdekességképp, a legtöbb ember több mint száz alkalommal nyúl az arcához munka közben, úgy hogy észre sem veszi ezt a tevékenységet. Bár teljesen sterilre nem szükséges tisztítani a kezünket, hiszen az immunrendszerünk szűri a kórokozókat bizonyos szinten, azonban szappanos kézmosással megtizedelhetjük a vírusok és a baktériumok számát a bőrfelületünkön.
A kézmosás helyes sorrendje
A legfontosabb, hogy nem elég a sima vizes leöblítés, és mindig folyó vízben mossunk kezet. Szappanozáskor nem elég a kézfejet bedörzsölni, hanem külön figyelmet kell szentelni az ujjközöknek, és a köröm alatti területeknek is.
Legalább húsz másodpercig tartson a kézmosás, és mindig távolítsuk el az ékszereket, melyek alatt hemzsegnek a kórokozók.
Kézszárításnál az eldobható papírtörlők biztosítják a legerősebb védelmet. A nyilvános kézszárító gépek visszafújhatják a berendezésben lappangó kórokozókat a tiszta kezünkre.
Használjunk folyékony szappant a hagyományos helyett. Utóbbi felületén rengeteg kórokozó maradhat rajta, az előző felhasználó után.
Tanítsuk meg gyermekünknek is a helyes kézmosási technikát, amivel jelentősen csökkenteni lehet a közösségben terjedő fertőzések esetszámát.
Ne csak WC-használat után mossunk kezet!
Nem elég a mosdó használata után kezet mosni, legjobb ha rutinszerűen beivódik a mindennapokba a napi többszöri kézmosás. Főzés előtt, illetve nyers hús érintése után mindig ajánlatos a kézmosás. Kontaklencse behelyezés előtt se feledkezzünk meg róla, ahogy sebkezelés előtt és után is kiemelten fontos. Az állatok érintése, valamint a háztartási hulladék kidobása, illetve vegyszeres takarítás után se feledkezzünk meg a kézhigiéniáról.
Ajánlatos minden köhögés és tüsszentés után az alapos kézmosás. Amennyiben nincs erre mód, használjunk kézfertőtlenítő gélt.